Sk sa rozhodli získať symbolickým predajom stromov po 1000 Sk za kus. „Akcia Kúp si svoj strom mala neočakávaný ohlas. Svojich majiteľov má už 3066 stromov, vyzbierali sme teda viac ako 3 milióny korún. V akcii, ktorá našla veľký ohlas aj v zahraničí, chceme naďalej pokračovať. Budúca rezervácia by teda mala byť na väčšej ploche, ako sme pôvodne plánovali,“ hovorí Dáša Lukáčová z LZO VLK.
Stimulom vytvorenia rezervácie je zachovať prirodzený jedľovo bukový les, ktorému by za iných okolností hrozil výrub. „Lesy karpatského oblúka majú jedinečnú funkciu stabilizátora životného prostredia a sú relatívne najzachovalejšie. Vyhlásením rezervácie chceme zabrániť devastácii a ťažbe porastov, ktoré výrazne eliminujú eróziu pôdy,“ uviedla ochranárka.
Majiteľmi stromov v rezervácii, ktorá ponesie meno Jarabinček, sú aj významné osobnosti z politického a kultúrneho života. Svoj strom má v Čergovskom lese pesničkár Jaromír Nohavica, spevák Jožo Ráž, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, poľská spisovateľka Wislawa Szymborska, český minister životného prostredia Miloš Kužvart, ale aj veľvyslanec SR v USA Martin Bútora. Václav Havel má už dva stromy. Ten druhý mu kúpil k narodeninám 5. októbra tohto roku istý pán z Tršic.
Stromy v budúcej rezervácii si kúpili aj celé triedy či školy. Základná škola na Janigovej ulici má sedem, Gymnázium v Leviciach dokonca dvanásť stromov.
„Stále viac ľudí kupuje stromy pre druhých napríklad ako dar k narodeninám, svadbe či dokonca k narodeniu dieťatka. Medzi majiteľmi stromu je aj pes. Istá štvorčlenná pražská rodina kúpila štyri stromy. A keďže majú aj basseta, dostal aj on svoj strom,“ usmieva sa Dáša Lukáčová.
Lesoochranári podali na Krajský úrad vPrešove prvú žiadosť o vyhlásenie prírodnej rezervácie v júli 1999, v októbri tohto roku vypracovali siedmu verziu návrhu. „Všetky pripomienky odboru životného prostredia sme akceptovali a zapracovali do žiadosti. Úrad však neustále predkladá ďalšie podmienky,“ povedala Dáša Lukáčová.
MIKULÁŠ JESENSKÝ