TURECKÁ – Na Slovensku je údajne okolo 2700 lavínových svahov. Mnohé hrozia lavínami už pri malom množstve snehu. Pre zaujímavosť susedné Česko má takých svahov len tri desiatky.
Oblasť pod Krížnou pri obci Turecká, kde predvčerom záľaha snehu usmrtila jednu lyžiarku, patrí k najznámejším lavínovým terénom. Predvčerajšia lavína však spadla na úzkom svahu, kde podľa dedinčanov už tridsať rokov takú udalosť nemali. Pre Tureckú sú typické lavíny v hornej časti dediny. Vlani sa jedna zastavila až tesne pred krčmou. V lesoch zničilo hektáre stromov, obec zostala dva dni s neprepluhovanou cestou a bez spojov.
Obecný úrad si s lavínovým problémom láme hlavu už dlhé roky. Vlani dúfal, že kompetentní, či už životné prostredie, Horská služba, alebo ďalší, nájdu východisko. Horská služba vraj uvažovala aj o odstreľovaní más snehu, ale neprešlo to – bol by potrebný súhlas vlastníkov pozemkov a ťažko by sa našli peniaze.
Starosta už viackrát rokoval aj s odborom životného prostredia na okrese. Zatiaľ bez výsledku.
Najnebezpečnejšie svahy u nás sú vo Veľkej a Malej Fatre. Ich hôľny charakter, trávnatý podklad, obrovské zberné kotly na svahoch vytvárajú v určitých miestach vysoké riziko. Podobné je to aj v početných dolinách Nízkych Tatier a v južnej časti Západných Tatier, kde napríklad Žiarsku dolinu uzatvárajú na zimu práve pre lavíny.
V horách by sa mal každý informovať o hroziacich lavínach. Nemožno sa spoliehať na žiadne výstražné tabuľky, tie nie sú bežné. Podľa Milana Kollárika zo Strediska lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej návštevníci hôr majú denne cez médiá alebo internet možnosť dozvedieť sa najnovší stav lavínového nebezpečenstva. „Lavínové svahy bývajú vyznačené na mapách. Sú tam popísané sklony svahov. Pri sklone nad 35 stupňov je vždy riziko spadnutia lavíny. A to už pri malom mechanickom zaťažení,“ hovorí Kollárik. „Všetky doliny predsa nemôžeme uzavrieť.“
(ru)