Ľuďom môžu pomôcť elektronické pípače, mobilné telefóny a špeciálne batohy s airbagmi. Záchranári vedia z vlastných skúseností, že šanca na prežitie dramaticky klesá po 15 minútach od závalu. Vyše 90 percent obetí zomiera udusením.
„Stávalo sa nám, že aj keď sme človeka vyslobodili spod lavíny do piatich minút, nežil a pritom nebol zranený. Zranenia si spôsobí väčšina z nich pri páde, na kamennom podklade vzniknú zväčša smrteľné zranenia,“ povedal Ladislav Milan zo Strediska lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej. Asi v 80 percentách človek zával v lavíne neprežije. Bez ujmy na zdraví dokáže človek prežiť pod hrubou vrstvou snehu približne päť až dvadsať minút. Po 40 minútach v snehu má obeť len asi 30-percentnú možnosť prežiť a po dvoch hodinách žijú už len tri percentá zavalených. Dĺžka závisí od mnohých okolností, napríklad duchaprítomnosti postihnutej osoby či objemu kyslíka, ktorý má pod snehom. Zotrvanie pod snehovou masou spôsobuje vážne zdravotné problémy, ktoré sa obvykle prejavia poškodením činnosti mozgu.
Za osobitne nebezpečné sa považujú lavíny „prašanu“. Suchý sneh oddeľujúci sa od spodnej časti lavíny sa enormne zrýchľuje, pretože ho nebrzdí trenie s pôdou. (tasr, čtk)