la právo na účasť na olympijských hrách 2002 v Salt Lake City. Potom sa však kritériá sprísnili a v tejto sezóne by ich mali potvrdiť umiestnením do 50. miesta v pretekoch Svetového pohára. Prvý ich splnil v Madonne di Campiglio Rajčan, ktorý predtým strávil mesiac v Amerike.
„Verím, že sa nestane niečo podobné ako po svetovom šampionáte v St. Antone, keď chlapci kritériá splnili, ale po majstrovstvách sa prijali doplňujúce,“ povedal tréner slovenskej reprezentácie Jozef Smekal. „Vrátim sa ešte k pobytu Rajčana v USA. Rátal som s lepšími výsledkami, ale vyskytli sa tam aj nelyžiarske problémy. Môj asistent Kovár musel ísť niekoľko dní pracovať, aby zabezpečil financie na prípravu a aby nemusel kupovať lístky na vleky, nakrúcal na videozáznam tréningy Američanov. Napriek tomu príprava splnila zámer, čo potvrdil Michal víťazstvami na pretekoch FIS v Špindlerovom Mlyne. Dostal sa do psychickej pohody, čo sa ukázalo v Madonne. S najvyšším štartovým číslom mal na víťaza prvého kola stratu iba 1,16 s, čo je sľubné. Škoda, že nedotiahol tempo z prvej polovice, lebo na medzičase vyzeral na bodované miesto,“ pokračoval J. Smekal.
Kritériom podmieňujúcim účasť na ZOH je umiestnenie do 35. miesta redukovaného poradia alebo 50. neredukovaného. „Nechceme sa spoliehať iba na neredukované, ale na druhej strane Michalovo 49. miesto v Madonne ho oprávňuje jazdiť psychicky uvoľnenejšie, lebo nomináciu do Salt Lake City potvrdil. Chceme urobiť všetko preto, aby to do tej tridsiatky už konečne padlo. Tam sa stačí raz dostať a človek sa už vezie. Často nás porovnávajú so ženami a teraz hlavne so Zuzulovou, ale to je ťažké. Napríklad do najlepšej ženskej tridsiatky sa bežne dostanú 16-17-ročné dievčatá, kým u mužov je to nemožné. To by musel byť veľký talent, lebo momentálne kraľujú starší a naši chlapci sú stále vo veku, keď môžu výkonnostne rásť. Keď nebudú na bodovaných miestach ako dvadsaťpäťroční, tak tam nebudú vôbec. Ešte je čas, ale nemôžu ho premeškať a čím skôr tam budú, tým lepšie,“ dodal reprezentačný tréner.
Aj zásluhou splnených úvodných kritérií mali slovenskí zjazdári viac financií na letnú prípravu, čo sa odzrkadlilo na lepších podmienkach a dvaja najlepší mohli vycestovať na dlhší čas do zahraničia. Rajčan strávil mesiac v USA a Heimschild tri v Čile. „Dá sa povedať, že išli mimo mňa, ale na druhej strane sme do Hintertuxu mohli zobrať nádejného juniora Lubellana a viac sa venovať 16-ročnému Uhnákovi, ktorý sa ukazuje veľmi dobre. Podľa mňa bol Heimschildov pobyt veľmi dlhý. Išiel vlastne zo zimy do zimy, prakticky nezažil leto a potom na neho došla únava. Navyše zapracovalo zranenie ramena a dostal sa z psychickej pohody. Potvrdilo sa to aj v slalome SP v Kranjskej Gore pred Vianocami a na následných FIS pretekoch v slovinskej Rogle, kde do druhého kola ani nenastúpil. V prvom kole bol od neho rýchlejší aj mladý Lubellan, ktorý si za 12. miesto vyjazdil dobré body. Ešte lepšie Rajčan, ktorý skončil piaty a v druhom kole mal tretí najrýchlejší čas. Škoda, že v takej pohode nebol predtým v Kranjskej Gore, kde nezvládol hornú miernejšiu polovicu, keď bol ešte tvrdý,“ povedal J. Smekal.
Počas sviatkov si zjazdári oddýchli doma a využívajú kvalitné tréningové podmienky v Barbore pod Čertovicou. Od 4. januára znovu naskočia do kolotoča SP, lebo do 15. januára chcú definitívne potvrdiť účasť na ZOH.