Aký bol pre vás osobne uplynulý rok?
Čo očakávate od roku nastávajúceho?
FERO FENIČ, slovenský režisér žijúci v Prahe:
„V pracovnej rovine minulý rok patril k mojim najúspešnejším. V mojom štúdiu sme nakrútili 85 dokumentov a realizovali vlastne najväčší filmový festival v Čechách – Febiofest. Osobne som sa konečne po mnohých rokoch odkladania vrátil sám k sebe, k vlastnej tvorbe a začal som pracovať na scenári celovečerného filmu. V súkromnej rovine to bol smutnejší rok, pretože sa mi uzavreli osobné kontakty a citové vzťahy so Slovenskom – v máji mi zomrela matka. V spoločenskej rovine mám nesmiernu radosť, že Česká republika smeruje do európskeho spoločenstva, že tento rok nabrala nový dych a znovu potvrdila svoju šancu, že tam azda na budúci rok vstúpi. Toto by som rád poprial aj Slovenskej republike – aby svoju šancu nielen smerom k EÚ, ale aj NATO na budúci rok po voľbách nestratila.“
„Ak by sa mi v oblasti hraného filmu podarilo veci pohnúť ďalej, možno by som už mohol začať pracovať na svojom treťom filme. Predpokladám pokračovanie projektov, na ktorých pracujem, či už je to GEN, alebo populárny a dnes nasledovanejší dokumentárny program v Českej televízii Cestománia. Mám pred sebou ešte niekoľko ďalších zaujímavých projektov. Napríklad na budúci rok budeme pripravovať voľný projekt niekoľkých filmov o Prahe. Pôjde o pohľady rôznych zaujímavých osobností českého filmu a kultúry na hlavné mesto. V najbližšom čase mám pred sebou 9. ročník Febiofestu, ktorý sa začne v Prahe 24. januára a na Slovensku 18. februára. To je najbližšia úloha, ktorá mi zaberie nasledujúce dva mesiace. Vďaka mojej povahe sa viem zaneprázdniť. Vo chvíli, keď mám voľno, tak si niečo vymyslím, pretože som človek, ktorý sa nerád nudí.“
STANISLAW LEM, jeden z najznámejších súčasných poľských spisovateľov a futurológov:
„Pred 36 rokmi som v diele Summa technologiae predpovedal veľa zmien, okrem iného vznik globálnej informačnej siete, genetické experimenty, klonovanie, kultivovanie tkanív, zrodenie umelej inteligencie, teda toho, čo dnes nazývame virtuálna skutočnosť.To, čo sa stalo 11. septembra v USA a čo dominuje roku 2001 sa predpovedať nedalo. Šok sveta vyplýva z rovnakej podstaty, aká sa nachádza v príbehu Biblie, keď Dávid porazí Goliáša. Pre mňa bol útok proti USA otrasom. Na druhej strane i v roku 2001 v krajinách tretieho sveta umierali od hladu a na bežné choroby denne tisíce ľudí i okolo 40-tisíc detí, z ktorých časť za živa pojedajú chrobáky a hmyz. Nikoho to veľmi nezaujíma. Bohaté štáty by mohli tejto katastrofe zabrániť. Sme naďalej najukrutnejším a najzločinnejším druhom na Zemi. Svedčí o tom každá etapa histórie ľudstva.“
„Naozaj nie som jasnovidcom. Nik nie je v stave povedať, ako bude svet vyzerať zajtra, o rok. V oblasti vedy a technológie možno predpovedať. V bežnom živote a politike je to prakticky nemožné. Už pred 20 rokmi som písal: ‘Podozrievam, že v 21. storočí sa rozšíria kryptomilitárne činnosti. To znamená, že bude ťažké predpokladať, odkiaľ príde ohrozenie! …a navyše, či bude vychádzať z prírody, alebo je jeho pôvodcom zlá vôľa a energia človeka.‘ Zamýšľam sa, či sa choroba BSE, slintačka objavili náhodou. Alebo ide o výsledok cieľavedomého úsilia niekoho. Pred rokom som jednu knihu nazval Svet sa neočakávane ocitol na hrane. To platí i pre rok 2002.“
JURAJ MIGAŠ, veľvyslanec SR pri EÚ:
„Šokovalo ma, čo sa stalo 11. septembra v New Yorku, mám tam priateľov, ktorí pracujú neďaleko miesta, kde boli dvojičky WTC a stál som na týchto miestach aj pri svojej poslednej návšteve USA. Bol to naozaj taký šok, že väčší sme už asi nemohli zažiť. Z pohľadu Slovenska a rozširovania EÚ pozitívne ovplyvnili našu prácu tu v Bruseli udalosti doma, reformy, novela ústavy. Hodnotiaca správa Európskej komisie o Slovensku patrila medzi tie najlepšie a v rokovaniach – hoci sme vstúpili do ich ťažšej fázy – sme uzavreli 11 kapitol, čo je viac ako v roku 2000, keď ich bolo desať.“
„Bude to naozaj výnimočný rok, povedal by som, že sa začne európske tisícročie. Novým míľnikom bude hneď 1. januára príchod eura, ktoré, či chceme, alebo nie, ovplyvní aj našich ľudí, a myslím, že pozitívne. V rámci Európy sa odbúra ďalšia hranica a pocíti to každý človek. Od Bergu až po Gibraltár budú ľudia používať jednu menu a ja verím, že bude stabilná a lákavá. Čo sa týka rozširovania, verím, že sa uzavrie kodanský cyklus. V Kodani pred niekoľkými rokmi stanovili kandidátom kritériá vstupu do únie a ja pevne verím, že na konci roku 2002 na summite v dánskej metropole únia oznámi, že Slovensko je medzi krajinami, ktoré sa môžu stať jej členmi. Bude to pre nás veľmi dôležitý rok.“
VLADIMIR PUTIN, ruský prezident:
„Plánovali sme rast ekonomiky vo výške štyri percentá a skutočný rast bol 5,5 percenta. V roku 2001 bola v Rusku rekordná úroda 83,7 milióna ton obilia, počet nezamestnaných klesol z 11,1 percenta na 8,9 percenta, mzdy rástli nad úroveň inflácie o 20–21 percent a reálne príjmy obyvateľstva sa zvýšili o 6,5 percenta. Samozrejme, zostáva veľmi veľa nevyriešených problémov a životná úroveň obyvateľstva je ešte veľmi nízka. Ale možno smelo povedať, že rok 2001 bol pre Rusko úspešný.“
„Našou úlohou bude zachovať všetko to pozitívne, čo sme dosiahli v tomto roku. A tieto pozitívne tendencie, predovšetkým v ekonomike, podporiť. Potrebujeme dosiahnuť, aby zákony, ktoré boli schválené v tomto roku, začali fungovať a priniesli efekt. Ako povedal jeden môj známy: Rusko v minulom storočí ohľadne revolúcií splnilo svoj plán. Ja dúfam, že v 21. storočí žiadne revolúcie nebudú, bude len pozitívne a suverénne napredovanie krajiny. Ak sa nám na budúci rok podarí dosiahnuť hoc neveľký, ale citeľný krok smerom k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľstva, budem to považovať za splnenie úlohy budúceho roka.“
ĽUBOMÍR FELDEK, slovenský spisovateľ a prekladateľ žijúci v Prahe:
„V uplynulom roku ma potešila moja výhra v Štrasburgu. Ňou sa skončila osem rokov trvajúca kliatba, v ktorej som sa ocitol v roku 1992. Takže konečne sa cítim ako slobodný človek. A čo ma zarmútilo – odchádzajú priatelia. Bohužiaľ tomu sa nedá zabrániť, každý, kto sa narodí, musí aj umrieť. Zomrel Vinco Šikula, zomrel Milan Hrušovský a naposledy to bol skvelý človek Svätozár Štúr. Ja si ten rok v celku hodnotiť netrúfam, toto sú moje súkromné pocity. Pracovne sa mi vydarili najmä dve veci. Vyšiel preklad Shakespearových sonetov a Národné divadlo práve v týchto dňoch študuje moju novú hru Horor v horárni, ktorá bude mať premiéru 19. januára.“
„Zažil som všetkého bohato, takže sa teším skôr z toho, čo sa darí mojim deťom. Dcéra Katka nahrala CD Bratislavská káva, ktoré teraz vyšlo. Verím, že tie piesne, ktoré som jej otextoval, potešia aj ďalších ľudí. V nasledujúcom roku budem mať radosť, keď budú ľudia okolo mňa šťastní.“
MIRO ŽBIRKA, slovenský spevák žijúci v Prahe:
„Uplynulý rok mi v pracovnej oblasti priniesol nové cédečko Modrý album. To hodnotím veľmi kladne, lebo myslím, že sa mi podarilo natočiť jeden z mojich najlepších albumov. Keď hodnotím odchádzajúci rok, nebudem asi sám, komu napadnú najmä septembrové udalosti v New Yorku. Myslím, že to bola v roku 2001 kľúčová udalosť, a podľa mňa naozaj platí to, že sa tým svet zmenil.“
„Rád by som uskutočnil aj takzvané Modré turné a vydal sa po desiatich rokoch s kapelou na sériu koncertov v Čechách aj na Slovensku. Chcel by som natočiť aj ďalšie klipy. Chystám sa na všetko, čo ešte bude súvisieť s Modrým albumom. Čo sa týka budúceho roku, na jednej strane som optimistom, na druhej hľadím do budúcnosti s určitými obavami.“
ZYGMUNT KUBIAK, známy poľský spisovateľ a filozof:
„Vstup do nového veku a tiež nového tisícročia vo mne vzbudil emócie. Je v tom mágia. I liek. Teóriu Francisa Fukuyamu, že história sa skončila a už nikdy nebude vojen – som od začiatku považoval za detinsky naivnú. Predpokladal som, že nový rok nebude pokojný, ale skutočnosť, že 21. storočie sa začne takou tragédiou, som neočakával. Bol to pre mňa veľký šok. Príliš studená sprcha. Spoza nej, čo potvrdil rok 2001, sa akoby vyčlenil problém všeobecný, prekonávajúci detailné otázky vzťahov medzi štátmi. Menovite problém chudobnej, biednej opozície väčšiny voči bohatej menšine. My sme v kategórii bohatých, hoci veľmi nízko. Mrzí ma, že západný svet akoby to nevidel. Hovorí sa iba o ukrutných teroristoch a fanatikoch.“
„Začala sa vojna chudobných proti zámožným, ktorá bude v nasledujúcom roku pokračovať. Môže trvať dlho. V dávnych časoch bedári nevedeli, ako žijú bohatí. Neexistovala televízia, tlač. Jeden z mojich múdrych priateľov tvrdí, že sa začala agónia západnej civilizácie. To ma znepokojuje. Osobne sa s tým nestotožňujem a neposúvam až k názoru o agónii. Verím, že rok 2002 naznačí, akým smerom sa bude vývoj uberať. V súčasnosti sme svedkami ostrej krízy, po ktorej príde nejaký ťah rozvoja tejto civilizácie. Je to tvrdenie tragické, lebo nezávisle od toho, ako oceňujeme západnú civilizáciu, je to jediná civilizácia, v ktorej dokážeme žiť. A keby, čo sa tiež nedá vylúčiť, nastúpila agónia, koniec by nenastal na budúci rok. Rozhodne však v nasledujúcom storočí. Určite nie počas môjho života. Ale to je smutná útecha.“
AKRAM KHAZAM, riaditeľ moskovskej pobočky arabskej TV stanice al-Džazíra:
Stanica priniesla rad exkluzívnych rozhovorov s predstaviteľmi hnutia Taliban i Usámom bin Ládinom.„Mier sa vzdal takých hodnôt, akými sú kultúra, priateľstvo a stal sa arénou vojny. Bol to ťažký rok a budúci nebude ľahší.“
„Po udalostiach 11. septembra a odstúpení USA od dohody o protiraketovej obrane sa na prvé miesto dostanú preteky v zbrojení. Čína, Francúzsko, Rusko a India, ktoré sú proti zániku dohody o ABM, sa opäť zapoja do pretekov v zbrojení. Namiesto toho, aby peniaze vložili do vedy a kultúry, tieto krajiny budú investovať hlavne do zbraní. Ľuďom bude ťažko. Hnutie odporu proti globalizácii na Západe, ktoré zatiaľ nevedno prečo neexistuje v Rusku, bude silnieť. Na civilizovanom Západe sú mnohí ľudia bez práce a nemôžu nájsť svoje miesto v tomto svete. Je im ťažko. Preto, keď nám (západoeurópski politici) hovoria, že väčšina obyvateľov podporuje USA a rozhodnutie Georgea W. Busha (o útoku na Afganistan), o tom veľmi pochybujem. Veľmi veľa ľudí je nespokojných s Bushom, s americkou politikou.“
IVA BITTOVÁ, česká speváčka, huslistka a skladateľka:
„Tohto roku som sa viac venovala rodine a nabrala som energiu, ktorú budem môcť dať nejakým spôsobom do muziky. Posledný polrok som bojovala s médiami. Po uverejnení článkov v bulvárnych denníkoch som prerušila koncertnú činnosť, takže v podstate som doma a usilujem sa s tým vyrovnať a pracovať na sebe. Viem, trvám na svojom, že sa má zachovať nejaká etika. Snažím sa ľuďom dávať radosť, hovoriť pravdu a pekné veci a očakávala by som to isté od tých druhých. Potešilo ma, že kniha, ktorú so mnou a o mne napísala Lenka Jaklová, mala veľký úspech.“
„Teším sa, že na budúci rok budem opäť vystupovať. V hlave mám množstvo hudby, a tak by som chcela v novom roku vydať nové cédečko. Mám už pripravené dva projekty, väčšiu šnúru u nás i v zahraničí s holandským dychovým orchestrom a so svojou akustickou skupinou Čikori, s ktorou som vydala platňu v septembri. Chcem koncertovať a pokračovať v spolupráci so svojím zborom a v sólovom hraní.“
(tasr)