BRATISLAVA - Slovenské banky a zmenárne sú pripravené predávať nové euro bankovky a mince hneď od začiatku budúceho roka. Okrem toho počas prvých dvoch mesiacov nebude problém predať bankovky tých mien, ktoré nahradí euro. Transkacie s týmito menami ako aj s eurom však budú v na mnohých miestach drahšie, ako napríklad pri výmene dolárov za koruny.
Niektoré banky totiž zaviedli na obchody s menami krajín eurozóny (IN meny) a eurom poplatky, ktoré sú v niektorých prípadoch dvoj- až trojnásobne vyššie ako pri iných výmenách. Banky, ktoré nemajú zavedené poplatky na zmenárenské služby, môžu mať vyššie ceny zakomponované do rozdielu medzi nákupom a predajom valút. To znamená, že budú eurá a IN meny nakupovať lacnejšie a predávať drahšie ako tí, čo majú poplatky.
Podľa predstaviteľov bankového sektora dôvodom pre vyššie poplatky je skutočnosť, že tieto meny končia. Podvodníci sa preto budú možno chcieť zbaviť falošných bankoviek, a preto banky musia byť pri operáciách s týmito menami opatrnejšie. To by malo mať za dôsledok nárast nákladov pri obchodoch so šilingami alebo markami. Čiže drahšie budú nielen výmeny, ale aj vklady v IN menách na účty vedené v euro alebo iných menách.
„Odporúčame klientom, aby ešte využili čas do konca roka a uložili bezplatne hotovosť v národných menách na euro účty,“ povedala predsedníčka predstavenstva Slovenskej sporiteľne Regina Ovesny-Straka. Výhodné je aj vložiť ešte tento rok peniaze na účty vedené v IN menách, keďže banky ich k prvému januáru bezplatne zmenia na euro účty.
„Jednoznačne odporúčame, aby na výmenu bankoviek IN mien využili klienti január a február budúceho roka. Po tomto termíne končí platnosť národných mien štátov eurozóny a poplatok za ich nákup bude vyšší,“ povedala Ovesny-Straka.
Termíny, dokedy budú banky kupovať IN meny sú rôzne, ale zbaviť sa ich do konca budúcho roka by nemalo predstavovať žiadny problém, poplatok sa však môže vyšplhať až na približne 10 percent z objemu. Kedy prejdú banky na tento drahší režim, je tiež rozdielne. Niektoré počkajú, kým meny prestanú platiť, iné chcú zvýšiť poplatky na konci januára alebo v polovici februára.
GABRIEL KÁDASI