
koľko ťaží Opec (mil. barelov denne)
Po viac ako mesiaci od ohlásenia ďalšej vlny znižovania ťažobných kvót sa ropný kartel Opec začína „hýbať“. Podľa saudskorabského ministra pre ropný priemysel Aliho al-Naimiho je „stopercentne isté“, že kartel dnes rozhodne o znížení ťažby o 1,5 milióna barelov denne.
Opec tento svoj úmysel ohlásil už v novembri, no tento krok podmienil koordináciou s ostatnými významnými ropnými veľmocami, najmä Ruskom a Mexikom. Dospieť k dohode s nimi trvalo celé týždne, no ropní šejkovia si chceli byť istí, že z očakávaného nárastu cien na svetových komoditných trhoch nebudú profitovať ostatní producenti ropy.
Cena ropy na zahraničných trhoch sa v novembri prepadla na 29-mesačné minimum. Na nátlak členov kartelu prisľúbili ostatní producenti znížiť ťažbu o približne 462 500 barelov za deň. Opec pri začiatkoch rokovaní požadoval polmiliónové zníženie. Výsledkom dohody ropných producentov je, že Rusko a Nórsko znížia svoju produkciu o 150 000 barelov denne, Mexiko prisľúbilo obmedzenie o 100-tisíc barelov, Omán 40-tisíc a Angola 22 500 barelov denne.
Vo svete ropného biznisu je však výsledok dohody len veľmi ťažko predpovedateľný. Odborníci varujú, že hoci Rusko prisľúbilo podporu snahe vyhnať cenu ropy na vyššie úrovne, mocné, oligarchmi riadené ťažobné spoločnosti môžu bez problémov odignorovať záväzok vlády.
Rusko však nie je jediným slabým článkom reťaze ropných producentov. Sami členovia Opec majú problémy s rešpektovaním vlastných dohôd a ich skutočná produkcia prevyšuje dohodnutý konsenzus.
Snaha obmedziť ťažbu ropy prichádza v čase, keď celosvetová hospodárska recesia jej najväčších spotrebiteľov poslala jej cenu v priebehu druhého polroka z úrovne okolo 30 dolárov za barel pod 20-dolárovú hranicu. Zámerom jedenástich členov Opec je vyvolať obrat na svetových trhoch a dostať cenu ropy medzi 22 až 28 dolárov za barel.
Od začiatku tohto roku znížil ropný kartel, kontrolujúci približne 40 percent svetového trhu, ťažbu ropy o 3,5 milióna denne.
(mn)