
Klasický odev františkánov na obrázku z roku 1447. FOTO - ČTK/AP
Pred takmer 800 rokmi založil svätý František v stredotalianskom mestečku Assisi rád chudobných žobravých mníchov. On sám sa oddal životu v chudobe, čo vyjadrovalo prosté hnedé rúcho, ktoré nosil. Dnes spoznáte františkánskych mníchov po celom svete podľa rovnakého odevu. Jedna vetva tohto rádu sa ale rozhodla zaobstarať si nové sutany, a nie všetci s tým súhlasia, napísala agentúra AP.
Rehoľa „tretieho rádu“ v Assisi, malá v porovnaní s tromi hlavnými vetvami františkánov, si nedávno objednala nové sutany od milánskej módnej návrhárky s tým, aby ich vzhľad prispôsobila súčasnosti. „Potrebovali sme nové šaty zodpovedajúce princípom nášho zakladateľa, ale viac praktické pre každodenné potreby,“ povedal kňaz Lino Temperini, predstaviteľ rádu, ktorý má v Assisi okolo 50 členov.
Rád sa obrátil na Elisabettu Bianchettiovú, návrhárku náboženských odevov. Tá po mesiacoch skúmania a skúšania vytvorila dva prototypy z mäkkej šedivej vlny v cene 300 000 lír (6000 korún) za jeden. Ľahký mníšsky odev zo 100-percentnej vlny má vpredu dve vrecká - možno na mobilný telefón a v páse je previazaný tradičným opaskom zo špagátu, ktorý má tri uzly ako symboly troch pravidiel rádu: chudoby, poslušnosti a čistoty.
„Mnohí s pokusom zmeniť mníšsky odev nesúhlasia,“ potvrdzuje kňaz Waldemar Barszcz z vedenia rádu.
Vatikán sa k tomuto prípadu dosiaľ nevyjadril. Talianske médiá si na ňom doslova pochutili. „Dokonca i františkáni podľahli okúzleniu konfekcie,“ napísal milánsky denník Corriere della Sera.
Temperini poukazuje na to, že vzhľad odevu je plne v súlade s tým, čo zamýšľal svätý František. Kňaz vydal dokonca brožúrku, v ktorej obhajuje svoje stanovisko. V nej sú uvedené rôzne premeny františkánskej kutne počas vekov vrátane fotografií, náčrtov a poznámok. Dokument napríklad cituje svätého Františka, podľa ktorého sa vraj mnísi mohli obliekať tak, ako to vyžadovali okolnosti alebo podnebie.
Temperini dúfa, že až bude zhruba 50 členov rádu v Assisi novo odetých, ich vzhľad priláka pozornosť ďalších stoviek členov rehole v Taliansku i inde vo svete. Zatiaľ ale neexistujú žiadne zmienky o tom, že by sa zhruba 25 000 mníchov v ostatných františkánskych rádoch chystalo zmeniť svoje šaty.
Obyvatelia Assisi si myslia, že sutany objednané v metropole európskej módy sú len ďalším náznakom toho, že rád sa odchyľuje od svojich duchovných základov. Niektorí z nich poukazujú na prosperujúce podnikanie františkánov vo forme obchodu so suvenirmi pri Bazilike svätého Františka, čo je pre rímskokatolíckych veriacich pútnické miesto.
„Som katolíčka, ale títo ľudia myslia viac na obchodné veci než na duchovné,“ tvrdí Valentina Castagnoliová, ktorá vo svojom obchodíku predáva drevené sošky svätcov a ďalšie suveníry.
Temperini kritiku odmieta. „Skutočne nechápeme, odkiaľ všetok ten krik prišiel. Ľudia nás obviňujú, že príliš dbáme na vzhľad. Je to smiešne.“ (čtk)