Charles Higham: Letec (Utajený život Howarda Hughese)
Metafora, Praha
Kritika označila toto dielo aj za "hypnotický portrét Veľkej americkej príšery", v ktorom nechýbajú poburujúce a často špinavé detaily zo života Howarda Hughesa, nebývalé zápletky, týkajúce sa najintímnejších okamihov tohto slávneho čudáka a jeho vlastného spôsobu pomalej smrti. Neuveriteľný príbeh legendárneho letca, režiséra, zvodcu, podnikateľa a dobrodruha sa stal predlohou pre film režiséra Martina Scorseseho. Snímka získala jedenásť nominácií na Oscary - o tom, koľko sa jej nakoniec ušlo, sa rozhodovalo v Los Angeles dnes nadránom.
Uršuľa Kovalyk: Travesty šou
Aspekt, Bratislava
"Povedal mi, že som necitlivá, mám úchylné predstavy, vraj mám ísť k sexuológovi, a že celý náš manželský život bojujem s jeho matkou, ktorej sa aj tak nevyrovnám, lebo ona je žena s veľkým Ž, vypľuje to všetko zo seba jedným dychom, až jej prúd slov divo rozhojdá hruď." Originálne postrehy, nečakané zápletky, jasný postoj k životu, k ženám a ich osudom, irónia, hravosť a neľútostný pohľad, to sú charakteristické znaky krátkych próz mladej Košičanky v tomto výbere. Potešia a pobavia.
Denisa Fulmeková: Som takmer preč
Petrus, Bratislava
"Prijímam / svoju / najhlbšiu sústrasť / dnes vo mne / opäť zomrelo / svetlo." Intímna, krehko introvertná ponuka autorky, ktorú sme doteraz poznali z prozaickej tvorby. Zbierku Tak čo teda? vydala ešte pod pseudonymom Mina Murrayová, neskôr prispela poviedkou do antológie Sex po slovensky a s Petrom Macsovszkým nedávno napísala Klebetromán. Vo svojom básnickom debute ponúka takmer päťdesiat básní. "Niekde v prázdne / na nás čaká koniec. / Keď cítim dych ničoty, / driapem sa k tebe / pomätená. / Hoci treba priznať, / že občas aj schválne vyčkávam, / či sem ešte doľahne / tvoj hlas."
Petr Blažek a kol.: Opozice a odpor proti komunistickému režimu v Československu 1968 - 1989
Dokořán, Praha
Zborník prác českých i zahraničných historikov, ktorý vychádza z cyklu špecializačných prednášok na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity, nielen mapuje známe i menej známe témy odporu proti normalizačnému režimu v Československu (disent, katolícka cirkev, ekologické hnutia, aktivity ŠtB pri potlačovaní, resp. usmerňovaní opozície atď.), ale snaží sa zasadiť tento odpor i do širšieho (východo)európskeho kontextu.
Hans-Ulrich Treichel: Stratený
Slovart, Bratislava, preklad Adam Bžoch
Román súčasného nemeckého spisovateľa Hansa-Ulricha Treichela (1952) sa odohráva na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia v západnom Nemecku. Hlavným hrdinom je chlapec (rozprávač), ktorého brata rodičia stratili koncom druhej svetovej vojny na úteku pred Rusmi vo východnom Prusku, a teraz, po mnohých rokoch keďže sú presvedčení, že stále žije - sa ho pokúšajú nájsť za každú cenu. Román Stratený sa pokladá za jedno z najvydarenejších diel nemeckej literatúry 90. rokov s tematikou zvládania osobnej i "veľkej" histórie. (ba)