Pezinok si fiškálnou decentralizáciou podľa viceprimátora Juraja Pátka mierne polepšil. Zisk podľa neho investujú "do chodníkov, ciest" a podobne. Mesto sa ale napriek tomu usiluje šetriť, kde sa dá. "Výdavky mestského úradu sú stále pod kontrolou vedenia mesta," tvrdí Pátek.
Nie každé ziskové mesto či obec si môže dovoliť investovať .
V Šahách očakávajú približne o 1,9 milióna korún viac, no po odpočítaní výpadku spôsobeného zrušením poplatku z predaja alkoholu a cigariet, ktoré obce od 1. mája nemôžu vyberať, má byť "čistý príjem" necelý milión. To by podľa prednostu mestského úradu Štefana Lendvaya možno stačilo "na opravu jednej ulice", ale keďže im chýbajú peniaze na škôlky a školské kluby a opatrovateľskú službu, investujú ich tam.
Pruské v okrese Ilava dostalo na školské zariadenia viac ako vlani, ale preto, že ich treba opravovať a rekonštruovať, peniaze "ani nepokryjú investičné náklady", a tak napríklad výstavbu ihriska bude obec musieť dotovať, tvrdia na obecnom úrade.
Príjmy Lutily v okrese Žiar nad Hronom sa fiškálnou decentralizáciou oproti vlaňajšku znížili zhruba o 13 percent. Očakávaný výpadok obec, tak ako mnoho iných, kompenzovala aj zvýšením dane z nehnuteľností - v priemere o 22 percent. "Nezvyšovali sme ju sedem rokov," hovorí starosta Ján Pružina. No obmedziť sa podľa neho musel aj obecný úrad, keď mu znížili výdavky na správu, a obec musela načrieť aj do svojho "rezervného fondu", teda do toho, čo za minulé roky usporila. Investičné zámery obce to však podľa starostu neohrozí.
"Zo zvýšených daní sa nedá niečo svetoborné urobiť, len udržiavať základné funkcie obce, ako svietiť, odvážať odpad, odhŕňať sneh, splácať novú bytovku, čo sme postavili," hovorí Ladislav Tomáň, starosta Sedliackej Dubovej v okrese Dolný Kubín. Na "úsporný režim" podľa neho obec ide už dávno.
Riešenie a posudzovanie dosahov fiškálnej decentralizácie je jednou z priorít Združenia miest a obcí Slovenska na tento rok. (joč)