V stredu večer prišli privítať prezidenta Georgea Busha na letisko všetci traja najvyšší ústavní činitelia, hoci návšteva bola len pracovná. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda v STV včera povedal, že Slovensko nie je neutrálna krajina, ale z pohľadu Ruska aj Ameriky je dôveryhodná. Podľa neho sme jasne orientovaní prozápadne, urobili sme to však tak, aby Rusi pochopili, že to nebolo namierené proti nim.
Prezident Gašparovič v súvislosti s predajom akcií Transpetrolu spochybnil samotnú myšlienky privatizácie strategických podnikov a spomenul, že pred predajom slovenských elektrární za ním Putin vyslal vyslanca, ktorý ho presviedčal, aby sme ich predali Rusom, a český prezident ho zase presviedčal, aby sme to dali Čechom. Na elektrárne bol pritom vypísaný tender.
Predseda parlamentu Hrušovský otvoril v rozhovore s Putinom aj otázku ľudských práv. Spýtal sa na Čečensko, odkiaľ k nám minulý rok prišla jedna tretina emigrantov, na voľby gubernátorov, ktorých Putin bude vymenovávať sám a nebudú už volení, a aj na možný vznik Spoločenskej komory, ktorá má byť treťou komorou ruského parlamentu. Mala by mať 150 členov a poradný hlas pri schvaľovaní zákonov. Prvých 40 členov by mal vymenovať sám Putin, tí vymenujú ďalších 40 a spolu vymenujú ostatných 70. Putin chce túto komoru chápať ako tretí sektor v krajine. Putin komoru vymyslel ako súčasť reforiem po Beslane.
Slovensko podľa Dzurindu aj podľa Gašparoviča robí v otázke ľudských práv veľmi veľa. Podľa Gašparoviča sme počas revolúcie na Ukrajine poslali do tejto krajiny finančnú pomoc, podľa Dzurindu sme tam mali najväčší počet pozorovateľov.
Bush tým, že sa stretol s predstaviteľmi viacerých mimovládnych organizácií z krajín východného bloku, kde ešte nie je všade demokracia, dal podľa slovenských predstaviteľov Rusku významný signál.
Hrušovský v televízii Joj nechcel komentovať, či za tým, že Bush nenavštívil parlament, stojí nejaký politik, napríklad premiér. Povedal, že nemá na nič dôkazy, ale vie, že musel šéfovi prípravného výboru Lajčiakovi pripomenúť, aby do programu zahrnul aj návštevu parlamentu. Bolo už však neskoro.
Premiér v STV povedal, že na to, prečo Bush nenavštívil parlament, môže dať odpoveď iba americká strana.
Podľa premiéra dal Bush veľký signál Slovákom tým, keď povedal, že si berie vízovú politiku pod vlastnú agendu. O vízach však v Amerike rozhoduje Kongres. Hrušovský ide do USA v apríli a bude kongresmanov presviedčať, aby vízový režim poľavili. (mož)