Dmitrij Vaľukevič
Narodený: 31. mája 1981 vo Vytrislande (Bielorusko)
Klub: Spartak Dubnica nad Váhom
Tréner: Aleksander Beskrovnyj
Vrcholné podujatia: majstrovstvá
Európy 2003 do 23 rokov v Bydhošti - zlatá medaila, halové majstrovstvá sveta 2004 v Budapešti - 4. miesto, olympijské hry 2004 v Aténach - kvalifikácia Osobný rekord: 17,57, halový 17,22
Halový výkon 2005: 17,11 (4. miesto na svete, 2. miesto v Európe)
Slovenské tituly: halový majster SR 2005 v trojskoku a v diaľke
Vaľukevič ešte Slovensko nereprezentoval a zatiaľ ani presne nevie, kedy bude môcť. Na oltár novej vlasti však už priniesol obetu - vzdal sa reálnej možnosti bojovať o prvú seniorskú medailu vo svojej kariére. Ako jediný z európskych trojskokanov skočil túto zimu dvakrát za 17 metrov a desať dní pred madridským šampionátom je v kontinentálnom rebríčku výkonom 17,11 m druhý za Britom Phillipsom Idowom (17,30).
Bielorusi možno neverili, že sa zriekne takej šance a na poslednú chvíľu stiahne žiadosť o zmenu krajiny - azda aj preto vyčkávali so súhlasom na jeho prestup medzi Slovákov. Alebo sa obávali toho, že sa Slovensko pokúsi presadiť Vaľukevičov štart v nových farbách už na madridských ME...
Vaľukevič o tom odmieta špekulovať. Zmenu občianstva pokladá za svoju súkromnú vec.
Čo vás vlastne v tejto halovej sezóne motivuje, keď viete, že na jej vrchol sa budete pozerať iba na obrazovke? pýtali sme sa ho na víkendových majstrovstvách Slovenska.
"To, čo vás, keď denne chodíte do práce - chcem odviesť dobrú robotu," odvetil predvlaňajší majster Európy do 23 rokov.
Vzápätí sa do debaty zapojil jeho tréner Aleksander Beskrovnyj: "Máme čo robiť. Nie sme v situácii, že by sme už všetko ovládali a potrebovali silou-mocou niečo veľmi rýchlo dokazovať na veľkom podujatí. Na to ešte bude čas."
Na okamih sa odmlčal a dodal: "Sedemnásť metrov ešte nič neznamená - svetový rekord je o meter ďalej. V tejto fáze sa neriadime výkonmi, ale tým, či Dmitrij dal do skoku všetko, alebo či mohol dať všetko. A robíme všetko pre to, aby mohol."
Beskrovnyj je veľký kamarát Vaľukevičovho otca. V trojskoku majú obaja navlas rovnaký osobný rekord 17,53 - stále ich zaraďuje na začiatok tretej desiatky svetovej trojskokanskej histórie. Na letných ME 1982 v Aténach skončil Vaľukevič štvrtý a Beskrovnyj piaty. Dmitrijov otec sa v roku 1979 stal halovým majstrom Európy a v tej istej zime dvakrát prekonal aj svetový halový rekord (17,18 a 17,29).
Vaľukevič junior síce už dva roky drží rodinný rekord (17,57), ale z hľadiska úspechov má stále ešte čo za otcom doháňať.
"Ale inak je to celý otec. Aj odzadu som mu podobá, stavbou tela, ako nosí hrudník... Ešte aj šálku berie do ruky ako on, určite nie je susedov syn," smeje sa tréner. "Geňa mal v najlepších rokoch váhu 77 kg, jeho syn dnes o dva viac - aj preňho bude optimálnych 77, ale musí k nim dospieť tréningom, nie chudnutím."
Vaľukevič senior podniká v Rusku, jeho firma má sídlo v polmiliónovom meste Tver (bývalý Kalinin). Pred dvoma rokmi s celou famíliou prišiel do Bratislavy skontrolovať, kde žije a pod vedením svojho kamaráta trénuje jeho syn.
Zostaň, odobril mu, keď zistil, že na Pasienkoch je všetko pokope: tartanová dráha, atletická hala, hneď vedľa ubytovanie, kúsok hala Mladosť, kde je posilňovňa, regenerácia...
Akiste aj jeho pričinením prebehla "bieloruská fáza" synovho prestupu relatívne hladko a na minské pomery pomerne rýchlo.
"Sme tam, kde sme chceli a mohli byť, a to nám dvíha psychickú pohodu," skonštatoval tréner. Teraz sú na ťahu iní - najmä zväz.
"Vaľukevič dostal od nás na prípravu zatiaľ 30-tisíc korún. Jeho podpora bude na úrovni najlepších, akých máme - to znamená ročne 120- až 140-tisíc korún," tvrdí jeho predsedníčka Mária Mračnová. "Práve píšem žiadosť, aby ho zaradili do Národného športového centra." Riaditeľ NŠC Miroslav Haviar nás ubezpečil, že poskytnutie základnej starostlivosti pre Vaľukeviča je otázkou dní. "Na jar to doriešime aj komplexne, v tejto chvíli však nemám voľné ani jedno z osemnástich tabuľkových miest profesionálnych športovcov," dodal.