PARÍŽ - Francúzska vláda vydala štátne obligácie za 6 miliárd eur s lehotou splatnosti 50 rokov. Úver, ktorý si na finančnom trhu berie štát na taký dlhý čas, je v Európe raritou. Francúzska vláda si doteraz požičiavala peniaze najviac na 30 rokov. Na trh sa obligácie dostanú začiatkom apríla.
Podľa analytikov budú mať o cenné papiere, úročené ročnou sadzbou 4,21 percenta, záujem najmä penzijné fondy a iné inštitúcie, ktoré chcú mať zachovanú hodnotu spravovaných aktív. Na trhu by sa však podľa nich dali umiestniť dlhopisy francúzskej vlády až za 19,5 miliardy eur. Z tejto sumy by kúpili investori v Európskej únii 55 percent a mimo nej by sa predal zvyšok. Investori by sa našli najmä vo Veľkej Británii, Švajčiarsku a v Spojených štátoch.
Štátne dlhopisy s extrémne dlhou lehotou splatnosti sa často vydávali v USA v druhej polovici 19. storočia, keď americká vláda potrebovala peniaze na rýchle budovanie železničných sietí. V Británii sa vládne dlhopisy so splatnosťou 50 rokov naposledy vydali v 60. rokoch minulého storočia.
Finanční analytici sa zaoberajú otázkou, či francúzsky príklad budú teraz nasledovať aj iné krajiny. Taliansky minister hospodárstva Domenico Siniscalco povedal, že čas na ich vydanie nie je pre jeho krajinu najvhodnejší. Britský úrad pre dlhovú službu informoval, že študuje možnosť vydania 40-ročných a 50-ročných štátnych obligácií. Podľa niektorých odborníkov najpravdepodobnejším kandidátom na vydanie dlhodobých obligácií je zrejme Nemecko. Vo všeobecnosti hodnotia odborné kruhy štátne obligácie vydávané na taký dlhý čas za neopodstatnené. Odôvodňujú to úmyslom americkej vlády nevydávať už ani dlhopisy s 30-ročnou lehotou splatnosti.
Francúzsky príklad však neprinesie veľa úžitku pre finančné trhy. S francúzskymi obligáciami sa zrejme nebude dať obchodovať. Skúpia ich penzijné fondy a budú ich držať v depozitoch.
(reuters, tasr)