Spoločnosť Aral patriaca pod mamutí koncern British Petroleum chce do konca roka predať sieť čerpacích staníc v Česku. Na Slovensku k tomu firma pristúpila už dávnejšie. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Zo stredoeurópskych trhov s pohonnými látkami miznú globálne rafinérske koncerny akými sú ExxonMobil alebo British Petroleum. Dôvod je jednoduchý: vytláčajú ich domáci hráči. Trhom strednej a východnej Európy tak vládnu maďarský MOL, či poľský PKN Orlen. Upozornila na to vo svojej štúdii medzinárodná ratingová agentúra FitchRating. Podľa Fitch sa pozícia firiem MOL či PKN Orlen v ďalších rokoch ešte viac posilní na úkor globálnych hráčov.
"Po liberalizácii trhov s pohonnými látkami začiatkom 90. rokov, keď veľké rafinérske značky začali vo veľkom vstupovať na trhy strednej Európy, sa teraz začínajú z nich sťahovať," píše sa v správe agentúry Fitch. Predaj svojich 39 poľských staníc pod značkou Esso tento mesiac ohlásil americký ExxonMobil. Záujem o ne už prejavil domáci PKN Orlen. Najväčšia ropná spoločnosť na svete sa tak vzdáva poľského trhu. Na Slovensku jej ostalo 18 čerpacích staníc Esso.
Svoj odchod, tentoraz z Česka, oznámila aj svetová dvojka na trhu s ropou, britský energetický koncern British Petroleum. Česká sieť jej 69 púmp pod značkou Aral je na predaj. Zo slovenského trhu sa stiahol už pred dvoma rokmi, keď svoju sieť predal rakúskej firme OMV, ktorý sa tak o Slovensko delí prakticky len s firmami MOL a Shell.
Dôvodom podľa Fitch nie sú len malé trhy, ale aj pretrvávajúce technické prekážky, ktorým sa ľahšie prispôsobujú regionálni predajcovia. "Domáce ropné spoločnosti okrem toho v poslednom čase dosť investovali do nových technológii, čo ich zvýhodňuje ešte viac, aby zvyšovali svoj trhový podiel," konštatuje agentúra Fitch.
Takáto situácia podľa ekonomického analytika Elizeja Macha nepraje motoristom. "Pre spotrebiteľa je vždy lepšie, keď je na trhu viac konkurenčných firiem. V opačnom prípade tu existuje riziko kartelových dohôd," tvrdí Macho z Tatra banky. Malý počet väčších regionálnych hráčov sa ešte viac zvýrazní blížiacou sa fúziou poľskej PKN Orlen a českého Unipetrolu.
Svoju pozíciu posilňuje aj maďarský MOL. Okrem Slovenska, kde sa teší dominantnému postaveniu, expanduje aj do Rumunska, kde koncom minulého roka prevzal pumpy Shell. Svoj podiel na rumunskom trhu by tak mal zvýšiť na 11 percent. Trhy bývalej Juhoslávie zase MOL ovláda prostredníctvom chorvátskeho ropného koncernu INA.
Celkový počet čerpacích staníc v strednej Európe už bude podľa Fitch klesať. Doplatia na to najmä malé neznačkové pumpy, ktoré zaniknú. Naopak, pribudnú čerpacie stanice hypermarketov, predpovedá Fitch.
Najväčší hráči na Slovensku
majiteľ počet púmp
1. MOL (Slovnaft) vyše 300
2. OMV 85
3. Royal Dutch/Shell 56