Posledné slovo bude mať Kongres a americký prezident nemôže ani presne povedať, "ako rýchlo sa bude hýbať byrokracia". Chce však, aby si ľudia boli vedomí, že ide o otázku, ktorá ho zaujíma.
Bush sa včera najskôr stretol s prezidentom Ivanom Gašparovičom a väčšinu času venovali práve problému víz. Gašparovič po schôdzke povedal, že USA pripravili pre strednú Európu cestovnú mapu liberalizácie vízovej povinnosti.
Zmeniť by sa mala napríklad podmienka, podľa ktorej môžu USA uvažovať o zrušení víz len pre krajiny, v ktorých americké úrady občanom zamietnu menej ako tri percentá žiadostí o víza. Na Slovensku je to dnes okolo 10 percent.
Otázku víz spomenul Bush aj v prejave občanom na Hviezdoslavovom námestí. "Spolupracujeme s vašou vládou, aby sme uľahčili Slovákom cestovanie do USA," povedal.
Premiér Dzurinda sa od Busha dozvedel, že veľa budú musieť urobiť aj Slováci. "Aby sme nezneužívali víza, napríklad, aby sme neostávali dlhšie, aby sme sa tam nezamestnávali načierno," poznamenal Dzurinda.
Americkému prezidentovi povedal, že víza sú aj otázkou emocionálnou a politickou, pretože "keď hovoríme o slobode, tak bez slobody pohybu je to len sloboda čiastková".
Slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Káčer predpokladá, že Washington bude postupovať v tejto otázke spoločne voči Maďarsku, Česku, Poľsku a Slovensku. Kedy úplne zrušia víza, nevie odhadnúť. "Je tam veľa technických opatrení, to je ťažko hádať," povedal.
Bývalý český veľvyslanec vo Washingtone Alexander Vondra je rád, že Bush spomenul problém víz, ktoré trápia celú strednú Európu. "Bola to síce iba jedna veta, ale keď o probléme začne hovoriť americký prezident, je nádej, že sa veci začnú hýbať," povedal.
Otázkou je, ako úsilie premiéra Dzurindu uľahčiť cestovanie do USA, ocenia občania. Sociológ Pavel Haulík hovorí, že celá návšteva Busha prinesie dobré body pre premiéra Dzurindu. Výber víz ako témy označil Haulík za logický, "pretože najviac dokáže osloviť bežného občana".
(sp, tasr)