BRATISLAVA - Posolstvom Georgea Busha občanom Slovenska bolo uznanie, že za posledných 17 rokov niečo dokázali. Vzdal tiež hold tisícom emigrantov zo Slovenska, ktorí pomáhali utvárať tvár Ameriky, hovorí bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. Bush podľa neho tiež odkázal, že "nám drží palce a že Američania sú naši priatelia".
Bútora povedal, že prejav na Hviezdoslavovom námestí nebola formálne prednesená reč. "Tak ako ho poznám, bol vrelý, dal si záležať. Dôraz dal najmä na vety, keď hovoril o ľudskej dôstojnosti a slobode."
Bush sa podľa Bútoru pokúsil urobiť kampaň v prospech svojho videnia slobody a šírenia demokracie. Kým v Bruseli hovoril v uzavretej spoločnosti, na Slovensku oslovil ľudí na námestí. "Američania vedeli, že zásah v Iraku nebol u nás veľmi populárny a že aj sám prezident Bush nie je populárny," povedal Bútora. Myslí si, že ak Američania chcú vysvetľovať svoje kroky a tie budúce robiť viac v spolupráci, nemohli si zvoliť lepšiu krajinu ako Slovensko.
Bush začal svoj prejav o slobode spomienkou na sviečkovú demonštráciu na Hviezdoslavovom námestí. Bútora hovorí, že išlo o primeraný príklad a usiloval sa tak nadviazať na niečo, čo sa odohralo práve na námestí, kde stál. V zápase o slobodu Bush vynechal SNP, sovietsku inváziu z roku 1968 či rozpad Československa. Bútora by si vedel predstaviť, že by spomenul aj tieto udalosti, keby bol prejav dlhší.
Americký prezident sa nepriamo dotkol aj obdobia Mečiarovej vlády. Povedal, že od revolúcie "ubehlo takmer desaťročie, kým demokracia v tejto krajine plne zapustila svoje korene". Na otázku, či mal na mysli aj vládu HZDS, Bútora povedal, že "spomínaná veta bola presná". Bush neprišiel podľa neho Slovensko rozdeľovať, ale "nemohol nepovedať aspoň vetu, že sme prešli zložitým obdobím, keď tu základné štandardné pravidlá boli porušované".
Milan Urbáni z HZDS hovorí, že vždy treba nejaký čas, kým sa skonsoliduje nový štát. "Nevyvolávajme duchov, pozerajme sa dopredu." (sp)