Prejav trval 20 minút namiesto plánovaných 45, prezident Bush však väčšinu tohto času venoval Slovensku. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Americký prezident George Bush urobil zo Slovenska modelový príklad krajiny, ktorá žila v neslobode a dokázala zmeniť svoj príbeh na príbeh slobody. Bush z Hviezdoslavovho námestia odkázal svetu, že jeho Amerika je pripravená pomôcť každej krajine, ktorá o slobodu prejaví záujem.
Bush hovoril, že Slováci si svoj zápas o demokraciu už vybojovali, teraz svoj rok 1989 prežívajú Iračania, ktorí minulý mesiac prvý raz slobodne volili a už o niekoľko týždňov by mohli bojovať za slobodu aj ďalej, napríklad v Moldavsku, kde budú o dva týždne voľby a jedného dňa dokonca padne aj režim Alexandra Lukašenka v Bielorusku.
Bushovo posolstvo bolo zaujímavé hlavne pre načasovanie a miesto, odkiaľ zaznelo.
Americký prezident hovoril z krajiny, ktorá ešte pred 16 rokmi patrila k východnému - komunistickému - bloku. Pre Busha to bola príležitosť prirovnať zápas proti komunizmu k dnešnému boju proti totalitám. Prirovnať československú nežnú revolúciu k oslobodeniu Iraku od Saddámovej diktatúry.
"Pre Iračanov sú toto ich zamatové dni a navždy si zapamätajú tých, ktorí stáli pri nich, keď bojovali za slobodu," povedal Bush.
A hovoril to len pár hodín pred stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Niekoľkokrát spomenul Ukrajinu, Gruzínsko, Moldavsko a Bielorusko. Bush tak svetu a špeciálne Putinovi hovoril, že teraz už definitívne končí studená vojna, že delenie na Východ a Západ je naozaj minulosťou a Moskva nemá právo brániť v ceste k slobode ani republikám, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu.
"Bolo to jasné posolstvo Putinovi, ktorý v tom čase letel na Slovensko," povedal Alexander Vondra, bývalý český veľvyslanec vo Washingtone.
Podľa riaditeľa bruselskej pobočky washingtonského Strediska pre bezpečnostné informácie Tomáša Valáška to bol dôkaz, že americká politika v otázke šírenia demokracie sa po revolúcii na Ukrajine zmenila. Dovtedy Biely dom nevidel v prechode bývalých sovietskych republík k demokracii žiaden spor a nechápal to ako problém ani pre Moskvu. Putinov zásah do ukrajinských volieb však ukázal, že Moskva to vníma ako vlastné ohrozenie. Bush teraz z Bratislavy jasne povedal, že na slobodu má právo naozaj každý.
Cez prívlastky revolúcií prešiel od roku 1989 až po súčasnosť. Hovoril o nežnej revolúcii v Československu, ružovej revolúcii v Gruzínsku, oranžovej na Ukrajine a fialovej v Iraku. Iračanom, ktorí volili, označili palec fialovým atramentom, po voľbách stovky z nich oslavovali v uliciach a svetu ukazovali fialové prsty.
Bush o šírení slobody a demokracie hovorí od znovuzvolenia za prezidenta. Urobil z toho ústredný motív svojho prezidentovania. Slovensko bolo dobrou príležitosťou ukázať konkrétny príklad. "Dávate svetu jedno ponaučenie: Semienka slobody nevyklíčia len tam, kde ich zasiali. Unášané silným vetrom letia cez hranice, oceány a svetadiely a zapustia korene v ďalekých krajinách."