Spolu s podpisom dohody o kontrole raketových systémov je to jediný jasne formulovaný záver summitu. A tiež zrejme jediné, na čom sa boli schopní lídri svetových mocností zhodnúť.
Inak sa podľa očakávaní zväčša hovorilo o demokracii. Aspoň tak to vyplynulo zo záverečnej tlačovej konferencie, kde sa tejto témy týkali všetky štyri otázky novinárov.
Odpovede prezidentov naznačovali vzájomné rozpory vo vnímaní demokracie. Bush sa napriek nezhodám snažil zdôrazňovať, že Putin mu sľúbil, že vývoj v Rusku smerom k demokracii je nezvratný. Potvrdil to aj Putin: "Návrat k totalitarizmu je nemožný," povedal.
Nie všetko je však podľa Američanov v poriadku. Bush už v Bruseli hovoril o potrebe existencie slobodnej tlače, opozície a vláde zákona a hovoril, že to všetko by malo byť centrom debát s Ruskom.
"Bol som schopný podeliť sa o svoje obavy o záväzok Ruska napĺňať univerzálne princípy demokracie a urobil som to priateľským a konštruktívnym spôsobom," povedal prezident Bush.
"Nie je správne hovoriť, kde je viac demokracie a kde je menej demokracie," tvrdil zase Putin. Potom vysvetľoval, ako je to s gubernátorskými voľbami, ktoré kritizujú nielen v Rusku. Putin ich prirovnal k americkému Zboru voliteľov, ktorý volí amerického prezidenta. "To sa nepovažuje za nedemokratické, alebo áno?" opýtal sa Putin. Naznačil, že aj on má výhrady k americkej demokracii, ale nie vždy o nich hovorí.
Napriek rozporom sa obaja lídri snažili podľa pozorovateľov hovoriť opatrne, lebo sa potrebujú v boji proti terorizmu, pri presadzovaní politiky zákazu jadrových zbraní aj v ekonomickej oblasti.
Summit Bush - Putin bol posledným bodom Bushovej cesty po Európe. Vladimira Putina dnes čakajú bilaterálne stretnutia so slovenskými predstaviteľmi.
Autor: mik