Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Gavenda (vpravo) a jej generálny tajomník Marián Chovanec novinárom reprodukovali závery stretnutia biskupov. |
DONOVALY - Konferencia biskupov Slovenska včera pripustila, že niektorí kňazi spolupracovali s komunistickou ŠtB. Biskupi označili za odsúdeniahodné, ak sa katolícki funkcionári ponúkli tajnej službe dobrovoľne, a o odpustenie prosia všetkých, ktorým títo ľudia ublížili a donášali na nich.
Zároveň však biskupi zdôraznili, že v súčasnosti sa na pranieri paradoxne objavujú aj "obete komunistického režimu", a nie bývalá komunistická strana, ktorá bola iniciátorkou aktivít ŠtB.
V registroch ŠtB, ktoré postupne zverejňuje Ústav pamäti národa, sa objavili medzi agentmi aj mená vysokých cirkevných hodnostárov. Okrem iných tam figurujú napríklad arcibiskup Ján Sokol či hlava pravoslávnej cirkvi Nikolaj. Všetci popreli, že by s tajnou službou spolupracovali.
"Arcibiskup Sokol je rozčarovaný zo šíriacich sa informácií o jeho údajnej spolupráci s ŠtB," povedal včera na Donovaloch hovorca konferencie Martin Gavenda. Útoky na Sokola považujú biskupi za útok na katolícku cirkev.
Sokol včera o téme zväzkov ŠtB s biskupmi diskutoval. "Arcibiskup Sokol bol a je aj ďalej členom konferencie a nepochybujeme o jeho pravovernosti," povedal generálny tajomník konferencie Marián Chovanec. Samotný Sokol však medzi novinárov neprišiel.
Konferencia prijala stanovisko k spolupracovníkom ŠtB spomedzi duchovných, kde sa okrem iného píše: "Ak spolupracovali vydieraní pre svoje delikty alebo charakterové slabosti, je to poľutovaniahodné. Ak sa zamotali do sietí pracovníkov ŠtB alebo ak podľahli panike a snažili sa zmierlivým spôsobom udržať prijateľnú úroveň kontaktov, treba mať s nimi súcit. Ak ani nevedia, ako sa do evidencie dostali, dokonca tvrdia, že nepodpísali a nikoho neudávali, treba im veriť."
Konferencia žiadne odporúčania ani direktívy ako majú postupovať jednotliví biskupi v prípade, ak sa v ich diecézach objavia funkcionári, ktorí sú v zväzkoch spolupracovníkov ŠtB, nevydala. Podľa Chovanca budú postupovať individuálne.
Hovorca Martin Gavenda tvrdí, že väčšina evidovaných spolupracovníkov je z obdobia 50. rokov a buď už nežijú, alebo odišli v 90. rokoch.