Americká a ruská strana sa dohodli, že na stretnutie oboch prezidentov bude najvhodnejší Bratislavský hrad. FOTO- ARCHÍV SME
Americký prezident George Bush bude mať dnes v Bratislave vážny rozhovor s ruským partnerom Vladimirom Putinom. Napriek tomu, že Putin dal najavo, že neočakáva od stretnutia nič výnimočné, môže sa mýliť. Rozhovor môže byť totiž ostrejší než obykle.
Bush v priebehu posledných dní naznačil, že Rusko má problémy s demokraciou a malo by si osvojiť základné hodnoty, ktoré vyznáva Západ.
Rusko je demokraciou, tá je však prispôsobená realite a tradíciám dnešného ruského života, reagoval ruský prezident Vladimir Putin pre Slovenský rozhlas a televíziu.
Obaja prezidenti si budú nepochybne navzájom vysvetľovať, ako to teda s tou demokraciou je. Otázkou je, či si to budú objasňovať na verejnosti, alebo medzi štyrmi očami.
Bush od minulého týždňa zdôrazňoval, že veci, na ktoré chce počuť vysvetlenie priamo od Putina, bude preberať len v čisto súkromnom rozhovore. A hovoril to aj napriek tomu, že v Amerike silnie tlak, aby už konečne Putina prestal brániť a povedal nahlas, že v Rusku sa dejú dramatické veci.
Americké médiá aj veľmi vplyvní kongresmani z radov republikánov aj demokratov ako John McCain, Richard Lugar, Joseph Biden alebo Joseph Lieberman pripomínajú ruský zásah v ropnom koncerne Jukos a zatknutie jeho šéfa Michaila Chodorkovského, upozorňujú, že Kremeľ prakticky zlikvidoval nezávislé médiá, opozíciu a v posledných mesiacoch narušil aj systém volieb, keď zrušil regionálne voľby gubernátorov.
Bush od príletu do Európy začal meniť rétoriku a vyjadroval sa o Rusku čoraz otvorenejšie. V Bruseli v utorok už konkrétne vymenoval nezávislé médiá. Po rokovaniach s Európskou úniou a NATO povedal, že Putin nemôže cítiť tlak iba od Ameriky, a preto mu bude tlmočiť obavy, ktoré pri rokovaniach sformulovali aj pobaltské krajiny.
Biely dom si však dáva pozor, aby neprekročil hranicu. Bush na jednej strane chce, aby Putin pochopil, že nemôže vládnuť ako diktátor, na druhej ho však nechce stratiť ako spojenca. Rusko, i keď s obrovskými chybami, je pre Ameriku stále dôležitým partnerom.
Bush sa Putina v Bratislave určite bude pýtať na Irán a prečo Moskva pomáha vybudovať atómovú elektráreň Bušír, keď sa zvyšok sveta snaží Iránu zabrániť, aby vyrobil atómovú zbraň. Spýta sa tiež na rakety, ktoré má Moskva predať Sýrii. Tá je spolu s Iránom na americkom zozname svetových tyranií.
A nebude sa len pýtať. Bush bude určite na Putina tlačiť, aby v oboch prípadoch ustúpil. Na to potrebuje, aby sa s ním Putin aspoň rozprával.
Bush a Putin majú úplne odlišný názor na to, ako má vyzerať demokracia a slobodný štát. Napriek tomu je dosť možné, že po summite na tlačovke na Hrade sa budú usmievať. Putinovi stačí, že Bush ho stále považuje za partnera a Busha zasa upokojí, ak mu sľúbi, že Sýria ani Irán z Moskvy zbrane nedostanú.
Na čo sa bude pýtať Bush
* Jukos,
* slobodné médiá,
* zrušenie gubernátorských volieb,
* jadrová elektráreň Bušír v Iráne,
* raketové systémy pre Sýriu,
* ruský vplyv pri voľbách v Ukrajine a politiku Moskvy v jej bývalých republikách.
Na čo sa bude pýtať Putin
* Abú Ghrajb,
* Guantánamo,
* voľby 2000,
* podporu ruského vstupu do Svetovej obchodnej organizácie,
* podporu v boji proti terorizmu vrátane čečenského.
Bútora: Na demokraciu by sme nemali pri Putinovi zabudnúť
BRATISLAVA - Napriek veľkým slovám o demokracii a ukážkovom slovenskom príbehu sa slovenskí vládni predstavitelia na stretnutí s ruským prezidentom pravdepodobne vyhnú kritike zhoršujúcej sa demokracie v Rusku.
"Ja si to neviem dosť dobre predstaviť, že my o tom pomlčíme, a mám na mysli nielen vládu, ale aj poslancov, opozičných politikov a občiansku spoločnosť," tvrdí riaditeľ IVO Martin Bútora. "Sú to príliš vážne veci, aby sme mohli mlčať. Nejde o to, aby sa to stalo hlavnou agendou na bilaterálnom stretnutí, ale ide o prejavenú starosť. Chcem veriť, že v konečnom dôsledku ani slovenská zahraničná politika nebude o tom, čo sa deje vRusku, mlčať." (rek)