Bush včera v Bruseli navštívil centrálu NATO aj sídlo Európskej únie. FOTO - REUTERS
BRUSEL - Amerika a Európa sa včera v Bruseli pokúsili otvoriť novú kapitolu transatlantických vzťahov. Prezident George Bush na mimoriadnych summitoch Severoatlantickej aliancie a Európskej únie potvrdil vôľu Washingtonu na väčšie partnerstvo. To ocenili i európski lídri.
Spojené štáty a Európania chcú spolupracovať aj tam, kde doteraz neboli zajedno. Spoločným cieľom zostáva slobodnejší a bezpečnejší svet.
Irak
To najviac naznačovala dohoda o Iraku. Európa Spojeným štátom sľúbila, že rozšíri svoju pomoc. Všetci veľmi zdôrazňovali, že Iraku teraz bude pomáhať pri výcviku bezpečnostných jednotiek už všetkých 26 členských krajín NATO. Teda aj Francúzsko a Nemecko, ktoré boli najsilnejšími kritikmi vojny.
Práve ony však naďalej odmietajú vstúpiť na iracké územie a školiť budú vojakov len za hranicami Iraku. Francúzska pomoc bude tiež pravdepodobne v podobe jedného dôstojníka.
Zhoda panuje aj ohľadom Afganistanu. Spoločným cieľom je "stabilný, demokratický a multietnický štát". Spojenci preto chcú čo najviac zabezpečiť plánované parlamentné voľby.
Spoločne chcú USA a Európania prispieť k úspechu mierového procesu na Blízkom východe a vytváraniu "multietnickej, mierumilovnej a prosperujúcej spoločnosti v Kosove".
Čína a iné rozdiely
Rozdiely však nezmizli. Akurát na ne včera až tak neupozorňovali. Spojené štáty naďalej naliehajú na tvrdší prístup k Iránu, ktorý zrejme vyvíja atómovú bombu. Európa stavia na diplomacii a chcela by, aby sa do rokovaní zapojil aj Washington.
Rozdiel je však najviditeľnejší v prípade Číny. Únia uvažuje o zrušení zbrojného embarga voči Číne, Bush varoval pred vývozom citlivých technológií a ohrozením Taiwanu.
"V našej krajine existuje hlboké znepokojenie, že transfer zbraní sa premení na transfer technológií, čo zmení pomer síl medzi Čínou a Taiwanom, a to vzbudzuje obavy," povedal Bush. Zrušenie vývozu zbraní, naopak, podporuje francúzsky prezident Jacques Chirac i britský premiér Tony Blair. Práve s nimi o Číne Bush hovoril na samostatných rozhovoroch.
Európska únia zaviedla zbrojné embargo voči Číne v roku 1989 na protest proti krvavému potlačeniu študentských protestov na pekinskom námestí Tchien-an-men. Väčšina európskych lídrov si myslí, že embargo už dnes nemá opodstatnenie. "Je to posledná prekážka pre naše vzťahy s touto významnou krajinou," povedal Chirac.
NATO
Len nepriamo dostali za pravdu i zástancovia širšej diskusie o význame a smerovaní aliancie, ktorú podnietil nemecký kancelár Gerhard Schröder. "Vieme, že je a zostane pilierom našej kolektívnej bezpečnosti," vyhlásil Chirac.
Bush i generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer i v tomto ohľade summit označil za vynikajúci. Podľa nich je NATO stále živé a nestratilo na význame.
Autor: David Zelinger, Brusel