Rovnaké je to na Úradoch práce a sociálnych vecí na Miletičovej a Vajanského ulici v Bratislave, kde si od minulého roka majú postihnutí vybavovať príspevky a preukazy. Gričová hovorí, že centrum na to upozornilo všetky úrady vrátane ombudsmanovho, ale dostalo odpoveď, že sídlia v prenajatých budovách a nemôžu nič robiť. "Nemali sa tam teda sťahovať, alebo mal štát vyčleniť peniaze na odstránenie bariér," hovorí Gričová. Stavebný zákon hovorí, že všetky stavby určené širokej verejnosti majú byť bezbariérové.
Problém je aj s mnohými školami. V Trenčíne nie je bezbariérová ani škola pre telesne postihnutých. "Martin bude od budúceho roka žiakom druhého stupňa a ja neviem, ako sa dostane na poschodie. Asi ho tam budem nosiť na rukách," obáva sa Patrícia Krajčovičová, ktorej jedenásťročný syn Martin je vozičkár. Primátor Branislav Celler sľúbil nápravu. Minulý týždeň Trenčín sprístupnil pre vozičkárov mestský úrad. "Vždy, keď som potreboval niečo vybaviť, musela prísť úradníčka za mnou von," hovorí paralympionik Rastislav Tureček. To sa zmenilo.
Na problém škôl, do ktorých sa nemôžu dostať vozičkári, upozorňuje aj Bratislavčanka, ktorá má 19-ročného syna pripútaného na vozík. Pri posledných voľbách čakal pred školou, kým mama zohnala člena volebnej komisie, ktorý jej pomohol vyniesť vozík hore schodmi. "Viac ako chýbajúca rampa ma rozčúlila ľahostajnosť - vozičkár pre nich nič neznamená," hovorí. Komisia sa odvolávala na volebný zákon, ktorý neprikazuje, aby boli volebné miestnosti bezbariérové, a pripomínala, že s urnou mohli prísť k nim domov. "To je tá integrácia zdravotne postihnutých?" pýta sa mama.
(mp, haj)
Trenčianski vozičkári sa môžu dostať na Mestský úrad v Trenčíne bez cudzej pomoci. Ako prvý vyskúšal nový výťah slovenský paralympionik Rastislav Tureček.
FOTO - MICHAL PIŠKO