Zemetrasenie úplne zničilo dedinu Dahújeh na juhovýchode Iránu. Väčšina obyvateľov stratila strechu nad hlavou a mnohí aj príbuzných. FOTO - REUTERS
Juhovýchodný Irán včera zasiahlo silné zemetrasenie so silou 6,4 magnitúda. Počet obetí prírodnej katastrofy sa odhaduje na niekoľko stoviek. Posledné odhady hovoria najmenej o 400 obetiach a tisícke zranených. Niektoré dediny v oblasti sú po otrasoch úplne zničené. Počet obetí pravdepodobne stúpne, pretože na viaceré miesta sa záchranári pre zlé počasie nedostali.
Šťastie v nešťastí
Epicentrom zemetrasenia bolo mesto Zarand, vzdialené asi 700 kilometrov juhovýchodne od Teheránu a len 250 kilometrov od Bámu, kde pred rokom po tragickom zemetrasení zahynulo okolo 31-tisíc ľudí. Obyvateľov postihnutých oblastí zobudili otrasy pred šiestou ráno. Vo väčších mestách, našťastie, nevznikli obrovské škody, vďaka čomu nemalo zemetrasenie také rozmery ako v decembri 2003 v Báme.
"V Zarande a Kermáne spadli len niektoré steny a neboli hlásené žiadne obete," informovalo ministerstvo vnútra. Na mieste bola prerušená dodávka elektriny.
"Každý sa bojí," povedal taxikár Nassír Dadbin, z provinčného mesta Kermán, kde vybehli do ulíc zdesení ľudia. Štátne televízie ukazovali dediny v troskách. Len kde-tu zostali stáť múry z pálených tehál. Obyvatelia začali pochovávať mŕtve telá zabalené do diek.
Zlé počasie
Podľa guvernéra provincie Muhammada Alího Karímího zemetrasenie zasiahlo asi 30-tisíc obyvateľov v 40 dedinách. Detský fond OSN (UNICEF) však hovorí až o 80 tisícoch.
Dedina Dahújeh bola zničená na na sto percent. Niektorých obyvateľov pochovali počas ranných modlitieb v miestnej mešite. "Všetko je úplne zničené, z budov nezostalo takmer nič," povedal predstaviteľ UNICEF Kari Egge priamo z Dahújehu vzdialeného asi 20 kilometrov od Zarandu. Podľa neho tam zomrelo najmenej 200 ľudí.
Pomoc sa pre daždivé počasie do niektorých horských oblastí môže dostať s veľkým oneskorením. "Je veľmi chladno a prístup do vysokohorských oblastí je komplikovaný," povedala hovorkyňa Medzinárodného Červeného kríža Marie-Francoise Borelová. Medzinárodná pomoc podľa nej však nie je potrebná. Pracovníci iránskeho Červeného polmesiaca už začali s distribúciou prikrývok, stanov a jedla. Miestne nemocnice s malou kapacitou sú preplnené zranenými.
Podľa Eggea sa v ťažkej situácii ocitli tisíce ľudí bez strechy nad hlavou a navyše ich čaká chladná a mokrá noc. "Nie je tu nijaký útulok, ľudia nemajú kde zostať," povedal Egge. (rek, reuters)