Iracký viceprezident Ibrahim Džaafárí bude s najväčšou pravdepodobnosťou novým irackým premiérom. Za kandidáta na túto funkciu ho určila koalícia Zjednotené iracké spojenectvo, ktorá zvíťazilo v januárových voľbách. Džaafárího nominácia prišla po troch dňoch náročných vyjednávaní a nato, ako kandidatúru stiahol Ahmed Šalábí.
Očakávané tajné hlasovanie, ktoré malo rozhodnúť medzi Džaafárím a Šalábím, nakoniec sa nekonalo. Podľa pozorovateľov to signalizuje, že vo víťaznej šíitskej koalícii nie je všetko v poriadku. O tom, že sa drobí, začalo sa špekulovať niekoľko dní po voľbách. "Niektorí chceli, aby sa Šalábí vzdal, odmietli tajné hlasovanie," povedal agentúre AP účastník vyjednávaní Husajn Musáví. Šalábího vraj dlhé hodiny prehovárali, aby kandidatúru stiahol.
Jedným z dôvodov bolo, že ostro požadoval "debaasizáciu" spoločnosti, teda vylúčenie členov Saddámovej strany Baas z verejného života. Prevažná väčšina baasistov pochádzala zo sunnitského prostredia. Napriek krachu sunnitov vo voľbách ich chce časť šíitskych predstaviteľov vtiahnuť do politiky, aby tak zabránili rozdeleniu Iraku a občianskej vojne.
Šalábí má navyše problémy s americkou administratívou: z niekdajšieho obľúbenca a hlavného informátora o Saddámových zbraniach hromadného ničenia sa po finančných škandáloch stal neprijateľný politik.
Džaafárího cestu na post irackého predsedu vlády môže skomplikovať súčasný premiér Ijád Alláví, ktorý chce zostať pri moci. Jeho možnosti sú však obmedzené. Na to, aby bol premiérom, dostala jeho strana príliš málo hlasov.
Aj Džaafárí bude potrebovať na schválenie dve tretiny hlasov dočasného Národného zhromaždenia. Šiíti majú 48 percent, budú teda potrebovať kurdskú koalíciu, ktorá skončila na druhom mieste. S Kurdami podľa všetkého zostavia aj koaličnú vládu. Kurdi už dávnejšie avizovali, že podporia šíitskeho kandidáta výmenou za to, že dostanú post prezidenta pre Džalála Talabáního.
Upozorňujú, že nestoja o to, aby sa Irak premenil na teokraciu iránskeho typu. Džaafárí má na rozdiel od sekulárneho Šalábího bližšie k náboženským lídrom šíitov. Rodinný lekár žil dlhé roky v Iráne a v Londýne. Mnohí Iračania mu vyčítajú, že zatiaľ čo žil v exile, oni trpeli pod Saddámom.