by svetovým veľmociam nestála za pozornosť, ak by pri nej Kim nešermoval jadrovými zbraňami.
"Spojené štáty musia preukázať úprimnosť," stanovil si Kim podmienku na návrat k rozhovorom vo vyhlásení pre oficiálnu severokórejskú agentúru KCNA. Tradične takú, že sa dá interpretovať, ako sa Pchjongjangu hodí.
To, že o jadrových zbraniach hovoril Kim osobne, je novinka. Na vyhrážky doteraz využíval oficiálne médiá a ministrov. Slová "vrátime sa kedykoľvek k rokovaciemu stolu, ak budú zrelé podmienky na šesťstranné rozhovory," k ničomu nezaväzujú. Akurát poukázali na to, čo bolo v krajine, kde platí kult osobnosti zrejmé - je to Kim, kto formuluje kórejskú zahraničnú politiku. Ako je to so severokórejskými jadrovými zbraňami, je jasné oveľa menej - svet o ich existencii a pôvode nemá žiadne dôkazy. Juhokórejskí analytici tvrdia, že Severná Kórea využíva jadrovú hrozbu na vydieranie Spojených štátov, ktoré sú zaneprázdnené Irakom.
Kimovo vyjadrenie neprišlo z čista-jasna. Dotlačila ho k nemu Čína, ktorá má na Severnú Kóreu ako jediná krajina vplyv a udržuje s ňou riadne diplomatické a ekonomické vzťahy. Do Pchjongjangu pricestoval oficiálny čínsky emisár s neľahkou úlohou od čínskeho prezidenta Chu Ťin-ťchaa - presvedčiť Kima, aby sa vrátil aspoň k rokovaciemu stolu. Šéf zahraničného výboru Komunistickej strany Číny Wang Ťia-žuej síce musel na prijatie u kórejského vodcu deň počkať, ale napokon sa dočkal a dosiahol za posledné mesiace najumiernenejšie severokórejské vyhlásenie.
Čína zohráva v rozhovoroch s nepredvídateľnou Severnou Kóreou kľúčovú úlohu aj na žiadosť Spojených štátov. Wang do Pchjongjangu odcestoval po porade amerických a japonských vyslancov v Pekingu.
Šesťstranné rozhovory, pri ktorých sedí za stolom Severná Kórea, Južná Kórea, Čína, Japonsko, Rusko a Spojené štáty, doteraz nepriniesli žiaden výsledok. Napriek tomu majú význam aspoň v tom, že s izolovanou Severnou Kóreou udržujú priamy kontakt.
MAREK CHORVATOVIČ