Zhromaždení gazdovia v Budapešti. Na demonštráciu pred parlament si priviedli aj somára. Nápis na krku zvieraťa "Ja by som to robil lepšie" vyjadruje ich názor na vládu. FOTO - REUTERS |
Žiadajú odstúpenie vlády, ktorá nezabezpečila včasné vyplácanie priamych dotácií a vykupovanie prebytkovK zvyčajným budapeštianskym turistickým atrakciám v noci na včera dočasne pribudla ďalšia. Najväčšie priestranstvo v celom meste, kde sa v dobách socializmu konali prvomájové demonštrácie, zaplnili vyrovnané šíky rôznofarebných traktorov ozdobených národnými zástavami. Tisíce poľnohospodárov z rôznych kútov Maďarska dorazili do hlavného mesta protestovať proti meškajúcemu vyplácaniu priamych agrárnych dotácií za rok 2004, zrušeniu dotácií na chov hospodárskych zvierat a podľa nich nedostatočnému štátnemu vykupovaniu agrárnych prebytkov.
Gazdovia sa na svojich strojoch vydali na ďalekú cestu už v pondelok ráno a na niektorých cestách ich kolóny výrazne skomplikovali dopravu. Po dohode s políciou sa zhromaždili na desiatich záchytných parkoviskách na okraji hlavného mesta. Budapešť potom "dobyli" až večer, keď sa skončila dopravná špička. Demonštrácia bola dobre zorganizovaná, väčšina gazdov prespala v hoteloch a internátoch. K traktorom sa vrátili až ráno, aby sa posilnili baraním a bravčovým perkeltom, ktorý si navarili v kotlíkoch rozostavaných pred čakajúcimi strojmi.
V priebehu včerajška sa tisíce už rozzúrených gazdov s niekoľkými traktormi (viac strojov polícia nepovolila) presunuli pred budovu maďarského parlamentu, ktorá je zároveň aj sídlom vlády. Socialistický kabinet označili za vlastizradcov a požadovali jeho odstúpenie.
Podľa organizátorov demonštrácie by mali gazdovia v Budapešti vytrvať aspoň do konca februára. Dušujú sa však, že ak vláda ich požiadavky nesplní, zostanú tam aj dlhšie. Dnes popoludní o tom budú rokovať na ministerstve poľnohospodárstva.
V útrobách parlamentu na vládu útočili poslanci opozície. "Bojujú o svoje prežitie," povedal o poľnohospodároch poslanec opozičného Fideszu Béla Turi-Kovács, podľa ktorého vláda po vstupe do únie neochránila domácu potravinársku výrobu a nezabezpečila bezproblémové čerpanie dotácií z Bruselu a zo zdrojov domáceho rozpočtu.
Minister poľnohospodárstva Imre Németh uznal, že nespokojnosť gazdov sa opiera o reálne základy, a sľúbil vyplácanie dotácií urýchliť. Vláda sa bráni tým, že budovanie platobnej agentúry mala začať už predchádzajúca vláda.
Podľa médií vyplácanie dotácií často komplikuje aj nepoctivosť žiadateľov. Napríklad - na ten istý kus pôdy požaduje dotáciu poľnohospodár, ktorý ju obrába, aj vlastník a prenajímateľ. Alebo žiadajú dotáciu na väčšiu plochu, než akú obrábajú.
Ekonomický denník Napi Gazdaság tiež upozorňuje, že dotácie do maďarského poľnohospodárstva za posledný rok vzrástli na skoro štvornásobok, pričom sú domáce produkty stále predražené a nedokážu sa presadiť na svetovom trhu.