Chirac a Bush zabudli na minulosť. FOTO - REUTERS
Čo sme si, to sme si, priateľstvo nám vydržalo. To bolo posolstvo zmierovacej večere amerického prezidenta Georgea W. Busha s jeho francúzskym kolegom Jacquesom Chiracom v pondelok večer v Bruseli. Bush prišiel niekdajšiemu najzarytejšiemu odporcovi irackej vojny aj na meno: Chiraka demonštratívne oslovoval Jacques.
"Bolo to jedno z najlepších stretnutí a jedna z najdlhších diskusií, akú kedy mali," tvrdila Bushova delegácia. "Veľa sa nasmiali," vyzradil Chiracov hovorca. Prítomní diplomati sa snažili vidieť symboliku i v tom, že obaja prezidenti posedeli o hodinu dlhšie.
"Je to moja prvá večera na európskej pôde od znovuzvolenia a s Jacquesom Chiracom. To už niečo znamená," zdôraznil sám Bush. Americký prezident pridal i ďalšiu lichôtku: "Jacques vždy vie dobre poradiť."
O ústretovosť sa snažil aj francúzsky prezident, hoci opatrnejšie. Francúzsko malo podľa neho s Amerikou vždy horúce vzťahy. "To, že vyznávame spoločné hodnoty však neznamená, že sa nevyhnutne vo všetkom zhodujeme," vyhlásil Chirac. Aj on sa však pokúsil za nezhodami okolo irackej vojny urobiť hrubú čiaru.
"Samozrejme, máme rozdielne názory, ako nedávno, keď sme nemali rovnaký názor na Irak. Ale to nijako nepodkopáva piliere našich vzťahov."
Bush a Chirac si v bruselskej rezidencii amerického veľvyslanectva pochutnali na rizote s homármi a na hovädzom filé na omáčke z červeného vína, ale aj na hranolčekach. Nielen Američania im hovoria francúzske. Pre odpor Paríža proti vojne v Iraku ich však americkí kongresmani načas premenovali na "slobodné". Bush už pred večerou zdôraznil: "Dáme si k tomu so Jacquesom francúzske hranolčeky."
Novú kapitolu vo vzájomných vzťahoch sa Spojené štáty a Francúzsko pokúsili doložiť aj spoločným vyhlásením o Sýrii, ktorú vyzvali na stiahnutie okupačných vojsk z Libanonu. "Naše pozície sa úplne zhodujú," tvrdil Chirakov hovorca Jerôme Bonnafont. Analytici v tom vidia obrat v zatiaľ ústretovej politike Francúzska voči Damasku.
Po francúzskej večeri si dal včera Bush britské raňajky so svojím najvernejším spojencom premiérom Blairom a neskôr sa stretol aj s talianskym premiérom Berlusconim. Dnes ho čaká ďalší z protivojnovej trojky - nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Autor: David Zelinger, Brusel