Povedal, že obaja sú v pravidelnom kontakte, a preto si nemyslí, že stretnutie bude niečím výnimočné.
Hovoril o zahraničnopolitických otázkach, ale aj o problémoch s demokraciou v Rusku. Tvrdí, že podobná situácia je aj vo vyspelých demokraciách, tam sa s ňou však zmierili. S Bushom chce rokovať o všetkých aktuálnych otázkach. Za také označil situáciu v Iraku, Iráne, Severnej Kórei a snahu týchto krajín vyvinúť zbrane hromadného ničenia.
Kritiku berieme, manipuláciu odmietame
Aj keď si Rusko pred 14 rokmi vybralo demokraciu, malo by zohľadňovať ruskú realitu, odpovedal Putin na otázku redaktora o výhradách USA k niektorým nedávnym krokom ruského vedenia. "Keď sa v priateľských diskusiách poukazuje na problémy podobného druhu v západných krajinách, dokonca na očividné veci, naši partneri nám odpovedajú - áno vieme, je to problém, ale u nás je to už tak."
Dobroprajnej kritike v rámci dialógu sa Rusko podľa neho nevyhýba, ale odmieta kritiku ako nástroj na presadzovanie zahraničnopolitických záujmov vo vzťahu k Rusku. Putin odmietol, aby "sa manipulovalo s takou veľkou a dôležitou krajinou, ako je Rusko".
O Transpetrole nič nevedel
"O tom počujem po prvýkrát, je to vecou samotného Jukosu," odvetil Putin na informáciu, že Slovensko chce získať naspäť 49 percent akcií Transpetrolu, ktorých majiteľom je ruský ropný gigant Jukos. Minister hospodárstva Pavol Rusko pred niekoľkými týždňami navrhol spätné odkúpenie akcií, pretože Jukos má po konflikte s ruským štátom vážne problémy. Putin povedal, že nevie, čo s akciami Jukos robí.
Vzťahy so Slovenskom sa nezhoršili
Putin tvrdí, že na ruské vzťahy so Slovenskom nemal negatívny vplyv jeho vstup do NATO a Európskej únie. Potvrdil však stanovisko Moskvy, že rozširovanie NATO nemá opodstatnenie. "Ako rozšírenie NATO pomáha riešiť otázku boja s terorizmom alebo problém nešírenia jadrových zbraní?" spýtal sa. Vyhlásil, že Rusko sa k aliancii nechytá pripojiť. "Načo to Rusko potrebuje? Ekonomická situácia a obranný potenciál zaručujú jeho bezpečnosť," vyhlásil sebavedomo.
Čečensko potrebuje dialóg a rozvoj
Kľúčom k riešeniu situácie v Čečensku je podľa Putina politický dialóg a rozvoj hospodárstva. Kým pomoc pri naštartovaní čečenskej ekonomiky od západných demokracií privítal, odmietol snahy o sprostredkovanie rokovaní medzi Ruskom a čečenskými povstalcami. "Dúfam, že s tými zločincami z Beslanu sa nikto nechystá plniť rolu sprostredkovateľa." Poukázal na to, že ani Rusko sa neusiluje robiť sprostredkovateľa s Usámom bin Ládinom.
Zmeny v postsovietskych krajinách
"Všetky postsovietske štáty musia a môžu rozhodovať o svojom osude samy," tvrdí Putin o nedávnych zmenách v niektorých krajinách bývalého ZSSR. "Je vecou obyvateľov týchto krajín, ako si usporiadajú svoj život - revolúciou alebo podľa zákonov a demokratických pravidiel," hovorí. Netajil sa tým, že sa mu nepáčil spôsob, ako k zmenám došlo na Ukrajine či v Gruzínsku. Zároveň tvrdil, že zmena prezidenta v Gruzínsku nepriniesla žiadne zmeny v postojoch Ruska k tejto krajine.
S Hitlerom sa nespojil iba Sovietsky zväz
Zľahčovanie podielu Sovietskeho zväzu na porážke nacizmu v druhej svetovej vojne je podľa Putina chybou. Porážku hitlerovského Nemecka označil za jednu z najdôležitejších udalostí v dejinách sveta. Pakt Molotov - Ribbentrop spred vojny prirovnal k Mníchovskej dohode a pripomenul, že západní spojenci obetovali Československo Hitlerovi. Zmluvy za nich podpísali vrcholní predstavitelia, kým nemecko-ruský pakt o neútočení, ktorým si diktátori rozdelili aj Poľsko, iba ministri zahraničia. (rp)