BRUSEL - Americký prezident George Bush včera v Bruseli presviedčal Európu, že je čas na nový začiatok. Stretol sa s lídrami Európskej únie aj NATO a všade opakoval, že chce hlavne počúvať.
Európski lídri zasa sľúbili pomoc v Iraku, hoci iba veľmi obmedzenú. "Každý príspevok sa počíta," ocenil Bush podporu od krajín, ktoré boli najzarytejšími odporcami zvrhnutia diktátora Saddáma Husajna.
NATO sľúbilo, že posilní výcvik irackých vojakov a dôstojníkov. Prispeje všetkých 26 členských krajín, i keď Francúzi napríklad iba jediným styčným dôstojníkom.
Francúzi a Nemci tiež oznámili, že svojich inštruktorov nepošlú do Iraku, ale Iračanov budú cvičiť mimo ich územia.
O Iraku v mene celej únie hovoril slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý bol na summite únie s Bushom jedným z desiatich rečníkov. "Ťažko by sme sa teraz všetci radovali zo slobodných volieb, keby naďalej vládol Saddám Husajn," povedal.
Vzťahy medzi Amerikou a Európou ale zďaleka nie sú bezproblémové. Aj Irak sa zdá minulosťou iba na prvý pohľad. Detaily európskej pomoci hovoria stále o rozdieloch. Do popredia však včera vystúpila Čína.
Bush je veľmi znepokojený z európskych snáh zrušiť embargo na dovoz zbraní do Číny. Bush hovoril o narušení rovnováhy v regióne, francúzsky prezident Jacques Chirac zase o nezmyselnosti embarga, ktoré únia zaviedla pred 15 rokmi po masakre na pekinskom námestí Tchein-an-men.
Autor: David Zelinger, Brusel