BRATISLAVA – Keď začiatkom novembra schválili poslanci vládnu novelu zákona o dani z príjmov, odstránili zároveň jednu z najlukratívnejších možností legálneho úniku daní tzv. „pranie“ dlhopisových kupónov. Zvolené riešenie však naráža na tvrdú kritiku účastníkov kapitálového trhu, teda subjektov, ktorých sa bezprostredne dotýka.
„Pranie“ kupónov bola donedávna jednoduchá transakcia. Jej výsledkom bola výplata nezdaneného kupónového výnosu z dlhopisov na účet zahraničného subjektu, ktorý dlhopisy získal za týmto účelom krátko pred výplatou kupónu od ich domáceho vlastníka. Takýmto spôsobom sa slovenské subjekty vyhli vzniknutej daňovej povinnosti.
Podstatou kritizovaného riešenia je obmedzenie, podľa ktorého pri predaji dlhopisov osobám s bydliskom alebo sídlom mimo územia Slovenska, musí predávajúci zahrnúť pomernú časť výnosu dlhopisu do svojho základu dane. „Týmto absolútne neštandardným prístupom sa samozrejme problém vyriešiť nedá. Aj začiatočníkovi v daňovej problematike iste rýchlo príde na um, ako sa dá veľmi jednoducho takéto obmedzenie obísť uskutočnením jedného obchodu s predmetnými dlhopismi navyše,“ tvrdí Michal Horváth z konzultačnej spoločnosti HHH Consulting.
Ministerstvo financií tak upustilo od jednoduchého režimu zavedeného v zahraničí, keď výnosy z dlhopisov vstupujú priamo do daňového základu a nezdaňujú sa osobitnou sadzbou. „Nová právna úprava vnáša do obchodovania s dlhopismi zmätok a spôsobuje právnu neistotu investorov,“ varuje Horváth.
Od 1. januára, keď schválená novela nadobúda účinnosť, tak obchodníci s dlhopismi pravdepodobne narazia na legislatívny problém. Prevažná väčšina obchodov s týmto druhom cenného papiera sa realizuje na parkete bratislavskej burzy, kde predávajúci spravidla nepozná kupujúceho. To platí aj pri väčšine priamych obchodov, pri ktorých je predávajúcemu známy len člen burzy, ktorý zastupuje kupujúceho, no nie priamo kupujúci. Nová právna úprava však predpokladá znalosť kupujúceho. „Asi len autori zákona na ministerstve financií vedia, ako budú investori predávajúci dlhopisy aplikovať jeho nové znenie. Účastníci kapitálového trhu sa to v tom lepšom prípade dozvedia z právne nezáväzného metodického usmernenia ministerstva. A potom už len ostáva dúfať, že daňové úrady v budúcnosti neprijmú iný výklad zákona a nedorúbia dane aj s penále,“ podčiarkol Horváth.
MICHAL NALEVANKO