
Od začiatku amerických útokov afganská mena – afgani – prudko oslabila. Kým pred útokmi jeden dolár stál len 11-tisíc afgani, v súčasnosti je to už 80-tisíc. Z tohto dôvodu výmena peňazí sa stala aj fyzicky náročnou záležitosťou. Muž na snímke poskytuje zmenárenské služby na jednej z najrušnejších kábulských ulíc. FOTO – REUTERS
SINGAPUR – Argentína sa rozhodla čeliť finančnej kríze zavedením druhej meny nazvanej Argentino. Očakáva sa od nej, že oddiali devalváciu doterajšieho peso, ale niektorí pripúšťajú, že môže znamenať aj jej koniec.
Analytici upozorňujú, že režim dvoch mien je neudržateľný, hoci uznávajú, že nová mena dáva Argentíne šancu plynulo zrušiť ukotvenie peso k americkému doláru. Na druhej strane si však nie sú istí, do akej miery Argentino môže krajine pomôcť. Argentína totiž „premrhala“ dva roky a neriešila otázku menovej rady, kde je peso ukotvené v pomere 1:1 na menu krajiny, ktorej ekonomika sa podstatne líši od argentínskej.
Viceprezident tokijského zastúpenia Goldman Sachs Ken Courtis uvádza, že nová mena očakávaná v januári je len oficiálne uznanie de facto meny, ktorá už dnes existuje popri peso a americkom dolári. Argentína oznámila, že nová mena nahradí množstvo dlhopisov a provinčných obligácií vydaných v posledných mesiacoch ako legálne platidlo, keď krajina stratila prístup na medzinárodné kapitálové trhy. Argentino umožní vláde zmierniť vážny nedostatok likvidity vo finančnom systéme. Štátni zamestnanci, dodávatelia a zmluvní partneri ho zrejme získajú v rámci miezd.
Analytik singapurskej pobočky JP Morgan Chase James Malcolm však upozorňuje, že nevznikne úplne nové menové prostredie, keďže tieto dlhopisy už boli vydané, takže v podstate ide len o rozšírenie existujúcej štruktúry. Podľa jeho názoru tento krok môže viesť k prepracovaniu ukotvenia peso k doláru s nižším výmenným kurzom alebo k jeho úplnému uvoľneniu.
Uvedenie novej meny môže aj urýchliť tempo, ktorým je peso vytláčané z trhu a Argentino sa stane jedinou legálnou menou. (tasr)