MOSKVA – Ruský hrubý domáci produkt (HDP) za celý tento rok zrejme nedosiahne rast ani päť percent, ak sa tempo hospodárskeho rastu v decembri opäť spomalí. V roku 2000 zaznamenalo Rusko rast 8,3 %.
Minister hospodárstva a obchodu German Gref totiž uviedol, že rast HDP v októbri a novembri bol nulový a v takom prípade to ovplyvní celoročný výsledok.
Podľa jeho slov oficiálna predpoveď dosahuje 5,0 až 5,5 %, no mieru rastu narušil fakt, že Rusko minulo svoje vývozné kvóty a v dôsledku klesajúcich teplôt stúpa aj spotreba elektrickej energie.
Zároveň informoval, že definitívne údaje budú mať k dispozícii až v marci alebo apríli budúceho roka.
G. Gref upozornil, že miera rastu HDP v roku 2002 nedosiahne ani konzervatívnu prognózu 3,5 %, ak cena uralskej ropy klesne pod 18,50 USD za barel, čo je úroveň plánovaná v budúcoročnom rozpočte.
Ako sa na vystúpenie prezidenta Vladimira Putina v televíznej besede odvoláva agentúra Reuters, vláda na tento rok predbežne predpovedá hospodársky rast 5,5 %, pôvodná prognóza hovorila o štyroch percentách, hoci v prvých šiestich mesiacoch dosiahol rast 5,4 %.
(tasr)