
Armáda menovanie novej vlády nezvládla. FOTO – REUTERS
Orchester hral falošne, ale nikomu to veľmi nevadilo. Pre Afgancov to bola tak slávnostná chvíľa, že všetci plakali dojatím. Nevadilo ani to, že na miesto afganskej hymny zneli na dvore ministerstva vnútra v Kábule neuveriteľné škreky. „Až včera nám povedali, že máme vystupovať na slávnostnej prísahe novej vlády. Cez noc som našiel len štrnásť nástrojov. A to sme kedysi mali tri armádne orchestre,“ posťažoval sa plukovník Gul Muhammad, ktorý mal hudobnú časť celej ceremónie na starosti.
Na druhý deň po tom, ako prevzal moc v Afganistane nový premiér Hamíd Karzaj, sa plukovník Muhammad vraj zrútil. Bol zodpovedný za slávnostné uniformy, červené koberce a poriadok na dvore pred sálou, kam sa zišli desiatky delegácií a stovky zahraničných novinárov.
Náčelníci mu totiž vynadali. Akýsi kmeňový vodca z východu Afganistanu si namočil svoj kabát do kaluže aj napriek tomu, že sa ju tesne pred inauguráciou novej vlády afganskí vojaci snažili vysušiť holými rukami. Iný významný štátnik z akejsi arabskej krajiny zakopol o červený koberec, ktorý si pamätal pravdepodobne začiatok minulého storočia. Armáda sa na prvej oficiálnej akcii novej vlády nepredstavila práve najlepšie.
Tri dni po slávnosti povedal náčelník generálneho štábu generál Asef Delavar, že jednou z hlavných úloh nového vedenia krajiny je vybudovanie novej Urdu – tak sa armáda nazýva v afganskej perzštine.
Kedysi vraj afganske ozbrojené sily budili hrôzu v celej Ázii a patrili k najmocnejším v celej jej centrálnej časti. Údajne mali jeden a pol milióna mužov v zbrani. Dnes si skôr otrhaných a špinavých vojakov spletiete s ozbrojenou bandou.
Medzi prvými výnosmi vlády sa preto objavil i ten, podľa ktorého sa na svoje pôvodné pracovisko majú okamžite vrátiť všetky staré osvedčené kádre. Pred ministerstvom obrany stojí už niekoľko dní dlhá rada. Starčekovia a i mladšie pokolenie sa hlásia do služby.
Po celom meste na vás deti a výrastkovia hulákajú „how are you“. Jedinou budovou, kde namiesto angličtiny počujete ruštinu, je práve ministerstvo obrany. Väčšina dôstojníkov študovala totiž v Sovietskom zväze a s láskou spomínajú na večierky s ruskými dievčatami, vodku a diskotéky, ktoré im talibovia upierali.
Dnes sa práve títo ľudia majú stať spolu s mudžahedínmi, ktorí proti sovietskej armáde urputne bojovali, základom novej afganskej armády. „Čo bolo bolo, staré krivdy si musíme v záujme obnovy našej krajiny odpustiť. Aj tak máme všetku výzbroj sovietsku. Američania nám nedali zatiaľ nič,“ hovorí dôstojník, ktorého pred dvoma dňami po šiestich rokoch opäť prijali do služby.
Autor: Petra Procházková pre SME agentúra Epicentrum, Kábul