Pápež Ján Pavol II. hovoril predovšetkým o deťoch v krajinách, ktorými zmietajú ozbrojené konflikty, od Izraela a Palestíny až po Afganistan. Zdôraznil, že náboženstvo sa nesmie nikdy stať ospravedlnením pre intoleranciu a násilie. Pápež predniesol svoje posolstvo z centrálneho balkóna svätopeterskej baziliky.
„Dnes smerujú moje myšlienky ku všetkým deťom sveta: je toľko detí, ktoré sú od narodenia odsúdené k utrpeniu. Zachráňme deti, aby sme zachránili i nádej ľudstva. To je naliehavá úloha ľudstva, vrátiť nám právo na nádej,“ povedal trasúcim sa hlasom pápež.
Tradične spomenul narodenie Ježiša Krista i jeho obeť v mene ľudstva a v tomto duchu odmietol rasovú i náboženskú neznášanlivosť. Ako povedal, v tvári Ježiška „môžeme rozpoznať tvár akéhokoľvek narodeného dieťaťa, nech je akejkoľvek rasy a krajiny: malého Palestínčana i malého Izraelčana, malého Američana i malého Afganca, dieťa (kmeňov) Hutov i Tutsiov,“ ktorí spolu zvádzajú krvavé boje hlavne v Rwande.
Nakoniec pápež ako každoročne predniesol pozdravy v desiatkach jazykov krajín celého sveta i v umele vytvorenom esperante. Na námestí svätého Petra sa zhromaždili desaťtisíce ľudí, nielen Rimanov a Talianov, ale i zo vzdialených krajín, napríklad z Mexika. Pápež nakoniec požehnal všetkým prítomným, rovnako ako Rímu a Taliansku.
Vzhľadom k chatrnému zdraviu, ktoré si verejnosť uvedomuje pri jeho vystúpeniach a ktoré sa prejavuje neveľmi pevným hlasom či trasením ruky, 81-ročný pápež už niekoľko rokov neslúži na Štedrý deň vianočnú dopoludňajšiu omšu vo svätopeterskej bazilike, iba prenáša s požehnaním spojené posolstvo Urbi et orbi.
Kvôli utorňajšiemu slávnostnému aktu prijali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Talianska polícia bola v stave najvyššej pohotovosti, pretože sa očakávali útoky islamských teroristov. Všetci veriaci, ktorí sa chceli dostať na námestie sv. Petra alebo do svätopeterskej baziliky, museli prejsť cez kontrolu detektorov kovov.
(čtk, tasr)