Minister odkazuje maturantom: Nemáte sa čoho báť

Minister školstva Martin Fronc tvrdí, že študenti sa nemajú prečo novej maturity báť. "Som presvedčený, že väčšina ju zvládne. Po maturite mnohí zistia, že vôbec nebola taká ťažká, ako im ju maľovali," myslí si. Vymenoval najmenej tri dôvody, prečo ...

Minister školstva Martin Fronc si myslí, že nie je dôvod sa novej maturity obávať. Podľa neho po maturite "mnohí zistia, že vôbec nebola taká ťažká, ako im ju maľovali."


FOTO SME -


SOŇA REBROVÁ


Minister školstva Martin Fronc tvrdí, že študenti sa nemajú prečo novej maturity báť. "Som presvedčený, že väčšina ju zvládne. Po maturite mnohí zistia, že vôbec nebola taká ťažká, ako im ju maľovali," myslí si. Vymenoval najmenej tri dôvody, prečo študenti nemusia mať obavy: Po prvé, maturuje sa z toho istého učiva ako doteraz. Po druhé, v matematike sa znížila latka náročnosti. No a po tretie, výsledky externého testu neovplyvnia výslednú známku z maturity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo podľa vás práve teraz dozrel čas na novú maturitu?

SkryťVypnúť reklamu

Proces bol naštartovaný v roku 1998 a odvtedy sme urobili množstvo krokov ( pozri chronológia ), nejde teda o rozhodnutie zo dňa na deň. Najprv sme vytvorili základnú predstavu, testovali sme nové formy maturitnej skúšky, tie sa vyhodnocovali, upravovali, pripravovali sa na ne ľudia. Proces jednoducho dozrel do štádia, v ktorom sú všetky predpoklady na to, aby sme novú maturitu mohli rozbehnúť.



Petičný výbor tvrdí iné. Navrhuje posunúť začiatok novej maturity o rok, pretože podľa nich terajší štvrtáci boli prijatí za podmienok, keď sa maturita robila inak, a nemôžu sa im počas štúdia meniť podmienky ukončovania štúdia - inak je to vraj porušenie ich ústavných práv .


Toto tvrdenie sa nezakladá na pravde, pretože návrh nového modelu maturitnej skúšky bol schválený ešte za môjho predchodcu pána Ftáčnika. My sme len pokračovali. Pokladám za veľmi zlé, že petičný výbor zneisťuje študentov niekoľko týždňov pred začatím maturít. Keby sme dnes, keď sa už študenti - možno nie dvakrát radi, ale predsa len - pripravujú na nový model maturity, všetko odrazu zmenili, boli by ešte v oveľa horšej pozícii.

SkryťVypnúť reklamu


Niektorí študenti sa naozaj pýtajú, či sa maturita po novom odloží. Čo na to hovoríte?


Môžem ich ubezpečiť, že nie. Nevidím dôvod zmeniť to, čo je už rozbehnuté a pripravené.



Prečo majú študenti z maturity po novom podľa vás taký strach? Veď aj Monitor 9 sa robí u deviatakov už tretí rok, jeho výsledky tiež ovplyvňujú prijatie žiaka na strednú školu, a zatiaľ proti nemu nikto nič nenamietal.


Domnievam sa, a zaznelo to aj z úst viacerých pedagógov, že často práve učitelia zneisťujú študentov, že nová maturita je veľmi ťažká, a nezvládnu ju. Možno majú sami obavy z toho, že nastaví objektívne zrkadlo ich vyučovaniu. Ale napokon, každá zmena vždy vyvoláva odpor, tu sa podľa mňa sčítava niekoľko faktorov.



Čo bude znamenať výsledok externého testu pre študentov?

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky externého testu neovplyvnia záverečnú známku z maturity. Len v prípade, ak žiak urobí internú časť maturity zle, a externý test veľmi dobre, učitelia mu môžu známku prilepšiť. Pohoršiť na základe zlého externého testu mu však nemôžu. Výsledky externej časti maturity sa zatiaľ nebudú brať do úvahy ani pri prijímačkách na vysoké školy. Preto niet dôvodu na obavy. V podstate sa len trochu zmení systém skúšania na maturite a študent nebude maturovať zo všetkých predmetov jeden deň, ale dva dni. Môže si učivo rozdeliť a sústrediť sa na konkrétny predmet.



Čo ak škola nebude chcieť dopadnúť v externom teste zle a učitelia budú študentom radiť? Urobili ste proti tomu nejaké opatrenia?


Myslím si, že k tomu nemôže dôjsť. Keby si jeden žiak všimol, že učiteľka našepkáva inému, chcel by poradiť aj on, a učiteľka by nakoniec nerobila iné, len hovorila žiakom správne výsledky. Spoliehame sa na serióznosť pedagógov, preto verím, že k podobným prípadom nebude dochádzať vo väčšej miere.

SkryťVypnúť reklamu


Na maturitnom vysvedčení mal žiak doteraz z predmetu len známku, teraz tam bude mať známku plus percentá z externého testu. Budú vysoké školy či zamestnávatelia vedieť, ako nové vysvedčenie čítať?


Iste, firmy sa budú musieť naučiť vyhodnotiť vysvedčenie. Čo však pokladám za dôležité pre študenta, je, že okamžite po vyhodnotení písomných testov sa podľa svojho kódu môže pozrieť, ako skončil. Na 25. či 55 000. mieste? Ak bude môcť povedať, že skončil 25. na Slovensku, je to obrovská sila, ktorá mu určite pomôže.



Mnohí odporcovia novej maturity hovoria, že vyhláška o ukončovaní štúdia vyšla až vlani v septembri, a teda žiaci nevedeli, do čoho idú, ako sa majú pripraviť. Čo vy na to?


Kľúčové je, že 15. mája 2003 bol schválený maturitný poriadok, ktorý hovoril o podrobnostiach novej maturitnej skúšky, spôsobe konania a organizácie a bol zverejnený na stránkach ministerstva školstva aj Štátneho pedagogického ústavu.

SkryťVypnúť reklamu


Stredné odborné školy kritizujú, že nová maturita je šitá pre potreby gymnazistov, a na nich sa nemyslelo. Vnímate to tak?


Keď prebehne maturitná skúška, urobíme serióznu analýzu a ak bude potrebné urobiť niektoré zmeny, pristúpime k nim. V tejto chvíli nechcem vyhlášku otvárať, ale určite to urobím. Chcel by som do nej napríklad doplniť ustanovenie, ktoré vypadlo v legislatívnej komisii, že si študent môže maturitu urobiť znova, ak si chce jej výsledok opraviť.



Čo by ste odkázali maturantom, ktorí idú tento rok prvýkrát maturovať po novom a už od septembra sa stresujú?


Že nie je dôvod obávať sa. Podľa mňa po maturite mnohí zistia, že vôbec nebola taká ťažká, ako im ju maľovali. Myslím si tiež, že keď študent na výbornú absolvuje skúšku, ktorej sa bál, bude so sebou oveľa spokojnejší. Bude hrdý, že to, čo má na vysvedčení, je výsledkom objektívneho hodnotenia. A to je povzbudzujúce.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 687
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 679
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 741
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 707
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 695
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 226
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu