Tohto roku sa prvýkrát má spustiť nová maturita naostro. Maturanti sa však nemusia obávať - výsledok externého testu ich maturitné vysvedčenie neovplyvní, ani sa podľa neho nebudú riadiť vysoké školy pri prijímaní. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
O niekoľko týždňov čaká maturantov vynovená skúška dospelosti - maturita po novom. Prvýkrát bude pre študentov, ktorí budú maturovať z matematiky, nemeckého alebo anglického jazyka, povinná externá časť maturity (centrálne zadávaný test). Maturovať sa tiež nebude jeden, ale minimálne dva dni.
Prvá myšlienka urobiť maturitu inak vznikla v roku 1998. Prišla od riaditeľov bratislavských stredných škôl, podľa ktorých bolo potrebné maturitnú skúšku inovovať, lebo nie je spravodlivá. "Poukazovali na to, že známky študentov s tými istými vedomosťami boli veľmi rozdielne, nemali teda žiadnu výpovednú hodnotu. Maturita tiež nebola dobre zorganizovaná - žiaci boli skúšaní krátko a niekedy aj učiteľmi, ktorí neboli v danom predmete odborníkmi," hovorí minister školstva Martin Fronc. Spomínalo sa aj ovplyvňovanie maturitnej komisie, vylepšovanie známok slovami typu: však sa štyri roky celkom dobre učil, teraz mu to predsa nepokazíme.
Nový spôsob maturity - jednotný, centrálne zadávaný test - vymysleli odborníci na ministerstve školstva a v Štátnom pedagogickom ústave ešte v roku 1999. "Keďže podobne prebieha maturita v mnohých krajinách Európskej únie, získa naše maturitné vysvedčenie v Európe väčšiu váhu, čo je dosť vážny dôvod na to, aby sme novú maturitu zaviedli," myslí si M. Fronc. Hoci sa nová maturita overuje už šiesty rok, zdá sa, že informácií o nej je stále málo. "Ako pozorujem pedagógov, mám pocit, že sami nevedia, čo od novej maturity čakať a sama mám z nej strach," hovorí študentka bratislavského konzervatória. Obavy má najmä z angličtiny. "Aj po štyroch rokoch štúdia som stále na úrovni začiatočník. V našej triede si na ňu polovica študentov netrúfa."
Janka Králiková, stredoškolská učiteľka na dôchodku, si myslí, že tohtoroční maturanti neboli o novej maturite dostatočne informovaní. "O čom sa niekoľko rokov neurčito hovorilo, nadobudlo zrazu konkrétnu podobu."
Gabriela Dorňáková, riaditeľka gymnázia na Vazovovej ulici v Bratislave, si naopak myslí, že informácií bolo dosť a školy mali dosť času si podrobnosti novej maturity naštudovať. "Zapojili sme sa do všetkých monitorov a moji učitelia dnes nestoja pred niečím novým." Školy, ktoré sa o zmeny nezaujímali, podľa nej zrejme budú mať so zvládnutím novej maturity problémy.
Nespokojných však nie je málo. Ešte vlani vznikol v Trenčíne Petičný výbor učiteľov, študentov a rodičov, ktorý žiada odklad novej maturity o rok. "Terajší maturanti boli na stredné školy prijímaní ešte podľa starej vyhlášky, ktorá určovala iné pravidlá na maturitnú skúšku. Myslím si, že študenti, ktorí boli prijímaní podľa vyhlášky z roku 1991, musia podľa tejto vyhlášky aj maturovať," hovorí predseda výboru Marián Buraj. Petíciu doteraz podpísalo vyše 7000 ľudí.
Minister školstva Martin Fronc však o odklade neuvažuje. "Nevidím dôvod zmeniť, čo je už rozbehnuté a pripravené," povedal SME.