BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady by nemal byť starostom či primátorom, myslia si poslanci Jozef Hurban a Branislav Opaterný z opozičného SF. Navrhujú preto zmeniť zákon o konflikte záujmov. Terajších funkcionárov by sa zmena dotknúť nemala, týkať sa bude až tých, ktorí vzídu z ďalších parlamentných či komunálnych volieb. Na novelizáciu zákona však treba až 90 hlasov, medzi poslancami je nejeden primátor či starosta, a tak je priechodnosť novely otázna.
Nezlučiteľnosť funkcií poslanci nenavrhujú len preto, že pri ich výkone sa môže politik dostať do konfliktu záujmov (obce a štátu), ale aj preto, že "z časového i vecného hľadiska je nemožné, aby ich vykonával zodpovedne a s plným nasadením".
Myšlienka nie je nová. Návrh zákona, ktorý skupina poslancov predložila zhruba pred troma rokmi, poslancom dve funkcie zakazoval tiež, no aj preto v parlamente neprešiel.
Poslancovi Vladimírovi Horákovi z SDKÚ, primátorovi Holíča, "rozdvojenie" vraj problém nerobí. "Dá sa to zvládnuť." Nezávislý poslanec Anton Danko, primátor Popradu, s návrhom "zásadne nesúhlasí". Je presvedčený, že "národná a komunálna politika úzko súvisia". Poslanec, ktorý je primátorom alebo starostom, podľa Danka "vie presne zaujať stanovisko k navrhovaným zákonom", lebo "vie najlepšie posúdiť", čo mestá a obce potrebujú.
Právnik Pavel Nechala z niekdajšej Aliancie - Stop konfliktu záujmov síce návrh nepovažuje za kľúčový, no v zásade s ním súhlasí. Napríklad pri hlasovaní o návrhoch, ktoré sa týkajú samosprávy, podľa neho skutočne môže prísť ku konfliktu záujmov. Poslanec navyše môže ovplyvniť svojich kolegov. Činnosť poslanca-starostu by však mali zhodnotiť voliči. Ak zákon snemovňa predsa len otvorí, Nechala sa obáva, že ho "okreše".
(joč)