Ľudia mali najväčší záujem o spotrebné úvery. Banky hovoria, že v priemere tvorili až polovicu zo všetkých spotrebných úverov. Ďalších 40 percent poskytnutých úverov boli hypotéky.
Analytik úverových produktov ČSOB Daniel Jursa vraví, že bezúčelové spotrebné úvery úspešne konkurujú splátkovému predaju. "Dôvod je jednoznačný vybavenie úveru je podobne jednoduché, pričom úrokové sadzby spotrebných úverov sú nižšie ako pri splátkovom predaji," hovorí Jursa.
Záujem o spotrebné úvery sa zvýšil aj vďaka americkej hypotéke. Žiadateľ založí nehnuteľnosť a dostane spotrebný úver, ktorý môže použiť na čokoľvek. Výhodou je nižší úrok, ktorý je porovnateľný s klasickou hypotékou. Väčšina bánk ju začala ponúkať minulý rok.
Priemerná výška spotrebného úveru bola vlani v jednotlivých bankách od 65 po 185-tisíc korún, pričom oproti predchádzajúcemu roku sa znížila asi o 5-tisíc korún.
Pri hypotékach banky požičiavali väčšinou 800-tisíc až milión korún. Aj napriek zrušeniu štátnej prémie očakávajú rastúci záujem o tento produkt. V januári totiž viaceré banky znížili úroky z hypoték, aby tak vykompenzovali zrušenie štátneho príspevku. Roman Začka z Tatra banky tvrdí, že reálny úrok z hypoték je aj napriek zrušeniu príspevku nižší ako pred rokom.
K väčšiemu záujmu o hypotéky prispela aj minuloročná novinka - stopercentná hypotéka. Banky tak umožnili financovať kúpu bytu až do výšky sto percent zo založenej nehnuteľnosti. Dovtedy požičiavali maximálne 70 percent.