BRATISLAVA - Obyvatelia Slovenska si vlani požičali rekordne veľa peňazí. Banky poskytli úvery za vyše 121 miliárd a lízingové spoločnosti za 46 miliárd korún. Viac peňazí si ľudia požičali aj zo splátkových spoločností.
Bankári tvrdia, že ľudia sa čoraz menej obávajú zadlžovania. "Výraznou mierou k tomu prispelo aj znižovanie úrokových sadzieb, zjednodušenie a zrýchlenie procesov poskytovania úverov," tvrdí Martina Kusovská zo Slovenskej sporiteľne.
Analytik Tatra banky Robert Prega tvrdí, že predovšetkým mladí ľudia uprednostňujú pôžičky pred sporením. "Je veľa mladých ľudí, ktorí majú dobrý pravidelný príjem, ale ešte nemohli nadobudnúť dostatočnú výšku úspor, a keďže si uvedomujú, že súčasnú situáciu budú schopní udržať aj v budúcnosti, tak je výhodnejšie si dnes požičiavať a postupne to splácať, ako odkladať spotrebu do budúcnosti."
Hovorca Tatra banky Roman Začka si myslí, že "princíp "najskôr si našetrím, potom si kúpim" sa postupne mení na princíp ekonomicky vyspelých krajín "už dnes si kúpim a postupne splatím".
Viac peňazí, ktoré si ľudia požičiavajú, znamená impulz na rýchlejší rozvoj ekonomiky. Za požičané peniaze totiž nakúpia výrobky a služby, ktoré by inak nekúpili. Firmy tak viac vyprodukujú a postupne musia zamestnať aj viac ľudí. Zvýši sa zisk firiem i príjmy štátneho rozpočtu a naopak zníži sa nezamestnanosť a výdavky štátu na sociálne dávky. Štát tak ušetrí.
So zadlžovaním je spojené aj riziko. Ak by sa ľudia a firmy dostali do zlej ekonomickej situácie a neboli by schopní splácať svoje záväzky, poškodilo by to banky a následne aj ekonomiku štátu. Spôsobiť by to mohlo napríklad veľké zvýšenie nezamestnanosti alebo hospodárska recesia. Podľa Pregu však také niečo v najbližšom čase nehrozí a navyše zadlženie na Slovensku je oveľa nižšie ako v krajinách západnej Európy či v USA.