Summit Busha s Putinom na Slovensku je zase prejavom "dôvery pre našu politiku, pre našu krajinu". Rusko vraj súhlasilo s miestom konania aj preto, lebo pochopilo, že vstup Slovenska do únie a NATO nebol namierený proti nemu, ale motivovaný iba záujmom o "našu bezpečnosť".
Dzurinda chce s oboma prezidentmi diskutovať o riešení medzinárodných konfliktov. Busha bude informovať o podiele Slovenska na ich riešení. "Chcem hovoriť o potrebe spoločne čeliť hrozbám ako bol režim Saddáma Husajna, ako sú snahy niektorých krajín vyvíjať atómové zbrane a medzinárodný terorizmus," povedal zas o rozhovoroch s Putinom.
Tabu zostane otázka vnútropolitických pomerov v Rusku, ktoré nedávno Američania kritizovali. Pre Dzurindu je dôležité, aký je celkový vývoj a "z tohto uhla pohľadu si myslím, že sám by som takéto témy otvárať nemal a ani sa nechystám". Sľubuje si, že s Putinom sa dohodne, ako zmierniť našu výrazne nevyrovnanú obchodnú bilanciu s Ruskom.
Hospodárske otázky nastolí aj pri rokovaní s Bushom. Dôležitou súčasťou rokovaní bude aj vízová povinnosť slovenských občanov pri cestách do USA. (rp)
Témy Dzurindových rokovaní
S Bushom
* globálne otázky, riešenie medzinárodných konfliktov,
* podiel Slovenska na riešení medzinárodných konfliktov,
* americké investície,
* vízová povinnosť Slovákov pri cestovaní do USA .
S Putinom
* ocení úlohu Ruska pri porážke fašizmu,
* globálne otázky,
* nerovnováha v bilancii zahraničného obchodu s Ruskom,
* výsledky summitu s Bushom.