Pred štyrmi rokmi George Bush v Bruseli ochutnával pralinky. Teraz tam bude viesť "sladké reči". FOTO- REUTERS
Americký prezident George W. Bush včera začal prvú zahraničnú cestu od svojho znovuzvolenia. Najmocnejší muž sveta prišiel do Bruselu. Odtiaľ sa v stredu cez Nemecko prvýkrát v histórii vydá aj na Slovensko.
Päťdňová návšteva má ukázať vôľu Ameriky a Európy na nový začiatok - po mnohoročných sporoch medzi spojencami v mnohých otázkach. Nemálo európskych a amerických politikov už týždne hľadá spoločnú reč pod novým transatlantickým heslom: Zabudnime na minulosť a pozerajme sa do budúcnosti!
"Ak necháme za sebou nezhody minulosti, môžeme spoločne dosiahnuť veľké ciele," zdôraznil aj Bush pred odletom z Washingtonu. Ústretovosť, ale aj geopolitické ambície signalizoval tiež predseda Európskej komisie José Manuel Barroso: "Amerika potrebuje Európu a Európa potrebuje Ameriku. Svet môžeme zlepšiť len spoločne."
Postoje Európanov k mnohým, ale zďaleka nie všetkým pálčivým otázkam svetovej politiky si Bush vypočuje hlavne zajtra: na stretnutí so šéfmi štátov a vlád krajín NATO a potom na zvláštnom summite s lídrami všetkých štátov EÚ. Európania pritom chcú zdôrazniť tie aspekty, o ktorých sa zhodujú nielen medzi sebou, ale aj s Amerikou.
Bush svoje názory Európanom prednesie v Bruseli dnes popoludní. Po návšteve u belgického kráľa Alberta II. a kráľovnej Paoly a rokovaniach s premiérom Guyom Verhofstadtom prehovorí v historickom paláci Concert Noble v tzv. Európskej štvrti.
"Prejav sa zameria na jeho predstavu zjednoteného transaatlantického spoločenstva, ktoré spoločne podporuje slobodu a demokraciu, predovšetkým na Blízkom východe," oznámil Bushov poradca pre otázky národnej bezpečnosti Stephen Hadley.
Nový začiatok má zdôrazniť aj dnešná večera s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom, ktorý spolu s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom patril k najväčším odporcom irackej vojny. Ústretovosť k novému Iraku zajtra menom celej únie zdôrazní aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Od Európanov však Bush čaká nielen väčšiu podporu pri budovaní demokracie v Iraku či stabilizácie Afganistanu. Usiluje aj o tvrdší postoj k Iránu, ktorý zrejme vyvíja atómové zbrane, a k Sýrii, ktorá podľa Washingtonu stojí za atentátom na libanonského expremiéra Rafíka Harírího.
Európa však nielen voči Teheránu stavila na diplomaciu a obchod. Aj preto únia chce zrušiť zbrojné embargo voči Číne. USA sú síce proti, na bruselskom summite túto tému nechcú rozoberať. Európa zasa nebude môcť hlasito naliehať na väčší príspevok Ameriky na znižovanie emisií.
Cieľom obidvoch strán totiž je nijako nezatieniť pozitívny signál, ktorý chcú vyslať svojim občanom a zvyšku sveta. Nemálo bruselských analytikov je však už dopredu skeptických: Ústretovosť Ameriky ani Európy podľa nich nie je zďaleka taká, ako by sa mohlo zdať.
Poukazujú napríklad na NATO. Kým Európania naliehajú na väčšiu kooperáciu, nechcú sa USA dať alianciou obmedzovať. Nedávne Schröderovo volanie po väčšom dialógu preto Washingtonu nesedí.
Obrnený Brusel dovolenkuje
Pevnosti vyzerajú celkom inak. Brusel sa na návštevu amerického prezidenta Georgea Busha napriek tomu pripravil mohutne.
Nad mestom hliadkujú vrtuľníky a stíhačky, do ulíc vyrazilo 2 500 policajtov. K budovám európskych inštitúcií, ktoré Bush navštívi, navozili už minulý týždeň zátarasy. To isté platí o sídlach belgického kráľa a premiéra aj paláci Concert Noble, kde Bush popoludní prehovorí k Európanom.
Kvôli demonštrantom, ale aj prípadným atentátnikom nepriedušne uzavreli prístup k americkej ambasáde a k rezidencii veľvyslanca, kde ma Bush trikrát prenocovať.
Ak nakoniec Busha predsa len neubytujú niekde inde. Američania zobrali do Európy aj opancierovanú prezidentskú limuzínu. Vodičov úrady vystríhali pred zápchami. Bruselčania počítajú s dopravným kolapsom hlavne v utorok napopoludnie a večer, ktoré Bush strávi neďaleko centra na summite s EÚ.
Neobyčajné opatrenia platia aj pre budovy Euróspkej rady a Európskej komisie a okolia. Zatvoria a tamojšiu stanicu metra. Do bezprostrednej blízkosti obidvoch inštitúcií sa nedostanú ani Bushovi odporcovia. Tí proti jeho návšteve protestovali už v sobotu a ďalšie demonštrácie oznámili na dnes a zajtra. Polícia ich však vykázala do "bezpečnej vzdialenosti". K Bushovi sa nedostane ani väčšina európskych úradníkov. Dnes do Rady EÚ a centrály komisie môžu len tí, ktorí zabezpečujú priebeh návštevy. Európskeho parlamentu sa opatrenia netýkajú. Z uvažovaného Busovho prejavu tam zišlo - poslanci totiž od včerajšieho popoludnia zasadajú v Štrasburgu. Odskočiť si do Francúzska prezident čas nemal a preložiť zasadanie do Bruselu parlament nechcel. (zel)
Autor: David Zelinger, Brusel