"Doteraz bola tradícia inštituciálneho zápasu vlády a prezidenta. Konflikty sa prenášali aj do verejnej mienky, ale tomu sa súčasný prezident programovo vyhýba," hovorí politológ Ľuboš Kubín. Gašparovič podľa neho nemal zásadnejší konflikt s vládnou koalíciou, čo súvisí aj "s menšou sebastrednosťou prezidenta oproti aktivistickému poňatiu výkonu funkcie" exprezidenta Schustera.
Politológ László ÖllŚs hovorí, že aj keď Gašparovič išiel do konfliktov, tak veľmi opatrne. Slabí prezidenti sa podľa ÖllŚsa môžu ľahko stať populárnymi, keď si zvolia také témy, ktorými posilňujú najvýznamnejšie hodnoty spoločnosti. Gašparovič vycítil niekoľko takýchto tém - napríklad sociálne. Prezident podľa politológa tiež neurobil chybu, ktorú robil Schuster, a s týmito témami nespájal svoju osobnú pozíciu.
Kubín hovorí, že Gašparovič sa snaží pôsobiť ako ľudový prezident predstavujúci "bežného Slováka". Zdá sa mu však, akoby Gašparovič nerobil v prezidentskom úrade na plný úväzok.
Trubač hovorí, že ide o pohľad zvonku. "Práce je veľa, výsledky sú, len nie sú medializované." Myslí si, že skôr nie je záujem o aktivitách prezidenta informovať.
Autor: sp