BRATISLAVA - Pre mnohých ľudí na Slovensku je väčšou zárukou demokracie vo svete ruský prezident Vladimír Putin ako americký prezident George Bush. Vyplýva to z prieskumu, ktorý minulý týždeň pre denník SME urobila agentúra Markant. Putina ako záruku demokracie vníma 43 % opýtaných, Busha 35,9 %.
"Ľudia ani tak neodpovedali na otázku, či je Bush viac garantom demokracie, ako skôr, že ho vnímajú ako politika vojny," myslí si o výsledkoch prieskumu Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Podľa neho prieskum odráža slabé vedomosti Slovákov o medzinárodných vzťahoch a respondenti si dali do súvislosti, že demokracia znamená pokoj a mier vo svete. Duleba hovorí, že prieskum svedčí aj o kvalite informácií o pomeroch v Rusku. Najmä v televízii, ktorá je pre ľudí najdostupnejšia, podľa neho chýbajú analýzy napríklad kauzy Jukos či situácie v Čečensku.
Výsledky neprekvapili ani sociológa Mária Dobrovodského z Markantu - vzhľadom na antiamerickú hystériu, ktorá panuje vo svete. Podľa neho sa o Putinovi tiež u nás menej hovorí.
Šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Róbert Kaliňák zo Smeru si myslí, že "ľudia si neuvedomujú kauzy ako Jukos, ktoré majú s demokraciou pramálo spoločné", povedal.
Nezávislý poslanec Ivan Šimko si výsledok prieskumu vysvetľuje niekoľko desať- až storočnou blízkosťou Slovenska k Rusku. On sa s tým však nestotožňuje. "Spojené štáty sú krajinou, ktorá je vedúcou demokratickou veľmocou a sú zárukou demokracie."
Poslankyňa zahraničného výboru Petra Masácová z SDKÚ si vysvetľuje postoje občanov tým, že Bush nastúpil vo svojom prvom volebnom období cestu demokratizácie Iraku, "čo sú veci dosť kontroverzne vnímané".
V prieskume bola aj otázka, prečo sa miestom summitu prezidentov Ruska a USA stala práve Bratislava. K nízkym bezpečnostným rizikám sa priklonilo 21 percent opýtaných a s argumentom o slovenskej podpore spojeneckej politiky v Iraku sa stotožnilo 24 percent.
Kaliňák si nemyslí, že výber Slovenska súvisí s jeho účasťou v Iraku. Nízke bezpečnostné riziká podľa neho zohrávajú svoju rolu, ale najviac sa prikláňa k tomu, že Slovensko je jedinou krajinou NATO, ktorú ešte americký prezident nenavštívil. "Naposledy nás vymenil za Bulharsko a Rumunsko a bolo by to celkom slušné ignoranstvo, keby neprišiel."
Slovensko je podľa Kaliňáka krajina, kde sa dá len veľmi ťažko pripravovať teroristický útok, lebo podozrivých s možným napojením na islamský fundamentalizmus je u nás oveľa menej a dajú sa oveľa ľahšie sledovať ako napríklad v Nemecku.
Bývalý minister obrany Šimko povedal, že Slovensko bolo vybrané, lebo sa "svojím dlhodobým vývojom stalo krajinou, ktorá je veľmi spoľahlivá a stupeň bezpečnosti je veľmi vysoký". Hlavnú rolu podľa neho zohralo to, že sme jednou krajín, ktorá najväčšmi vníma problémy Západu aj Východu. Až 72 percent opýtaných v prieskume povedalo, že nepodporujú zotrvanie slovenských vojakov v Iraku. Poslancov to neprekvapilo.
Autor: sp, mož