Literárny kalendár výročí na 21. februára

BRATISLAVA 20. februára (SITA) -


21. februára


1677 -- zomrel holandský filozof, Baruch (Benediktus) Spinoza, významný predstaviteľ európskej novovekej metafyziky a panteizmu. Pre svoje názory bol zo židovskej obce, z ktorej pochádzal, exkomunikovaný. Základom prírody je podľa neho jednotná substancia, ktorá je príčinou sama sebe (causa sui), večná, nekonečná a totožná s Bohom. Za hlavnú príčinu náboženstva považoval strach, v cirkvi videl prirodzeného spojenca monarchie. Uznával však pravé náboženstvo, založené na filozofickom poznaní, položil základy vedeckej kritiky biblie. Spinozove myšlienky ovplyvnili osvietenstvo i francúzsky materializmus. V novodobej vede sa k Spinozovi hlásil Albert Einstein. Narodil sa 24. novembra 1632 v Amsterdame.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

1882 -- v Detve sa narodil slovenský námorný dôstojník Július Juraj Thurzo. Organizátor lodnej dopravy, najmä Dunajplavby, v r. 1906 kapitán diaľkovej plavby, od r. 1907 viedol námorné plavby veľkých obchodných parníkov. Jeho cestopisné črty vyšli pod názvom Po svetových moriach. Zomrel 16. februára 1950 v Radvani.


1888 -- v Hlbokom zomrel politik, popredný činiteľ slovenského národno-emancipačného hnutia, prozaik, kultúrny, politický a náboženský publicista, evanj. farár Jozef Miloslav Hurban, otec Svetozára Hurbana Vajanského. Bol kaplánom v Brezovej pod Bradlom, od r. 1843 farárom v Hlbokom. Tu rozvinul bohatú osvetovú činnosť a zapájal sa do kultúrnych a politických celospoločenských podujatí. S Ľ. Štúrom a M. M. Hodžom sa rozhodli uzákoniť spisovnú slovenčinu, ktorá mala spájať široké vrstvy slovenskej inteligencie a ľudu. Vydával almanach Nitra, v ktorom vyšli mnohé klasické diela slovenskej literatúry, beletristickú prílohu Slovenských národných novín Orol tatranski a založil vedecký časopis Slovenské pohľady. Spoluzakladal vydavateľský spolok Tatrín, v r. 1848 formuloval mikulášske Žiadosti slovenského národa, zúčastnil sa na revolučných bojoch. Po revolúcii sa venoval najmä cirkevným otázkam a literatúre, no v 60. rokoch opäť vstúpil do národného spoločenského diania. Publicistické práce: Slovensko a jeho život literárny, Cesta Slováka ku bratrům slovanským na Moravě a v Čechách, prózy: Olejkár, Gottšalk, Prítomnosť a obrazy zo života tatranského, Od Silvestra do Troch kráľov a i. Autor historickej state Rozpomienky, v ktorej zhodnotil obdobie slovenského povstania v r. 1848. Narodil sa 19. marca 1817 v Beckove.

SkryťVypnúť reklamu

1891 -- v Paríži zomrel francúzsky pointilistický maliar Georges Seurat, zakladateľ neoimpresionizmu. Technikou pointilizmu vytvoril rad veľkých figurálnych kompozícií i krajín: Kúpanie v Asnicres, Stojaca modelka. Svojimi farebnými teóriami predznamenal a ovplyvnil budúce abstraktné umenie. Narodil sa 2. decembra 1859 v Paríži.


1902 -- vo Viedni zomrel český cestovateľ, lekár Emil Holub. V r. 1872 odišiel do Južnej Afriky, kde pracoval ako lekár v Kimberley. Podnikol tri veľké expedície do neprebádaného afrického vnútrozemia, čím významne prispel k poznaniu kultúry afrických krajín. Časť jeho etnografickej a prírodovedeckej zbierky sa zachovala a je vystavená v jeho múzeu v Holiciach. Autor cestopisných publikácií: Sedm let v jižní Africe, Druhá cesta po

SkryťVypnúť reklamu

jižní Africe a i. Narodil sa 7. októbra 1847 v Holiciach.


1916 -- začala sa najdlhšia a najkrvavejšia bitka 1. svetovej vojny o francúzsku pevnosť Verdun v Lotrinsku - "verdunské peklo", ktorá trvala do 16. decembra 1916. Pri meste Verdun-sur-Meuse Nemci pod vedením korunného princa Viliama začali úspešnú ofenzívu, Verdun však nedobyli. Koncom leta sa situácia začala meniť v prospech Francúzov a v decembri bitka skončila približne na začiatočných pozíciách. O život prišlo 335 000 Nemcov a 350 000 Francúzov.


1940 -- v Ratkovskom Bystrom sa narodil básnik, autor literatúry pre deti Ondrej Nagaj. Absolvoval slovenčinu a ruštinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a pôsobil ako učiteľ na Strednej pedagogickej škole v Turčianskych Tepliciach. Debutoval zbierkou: Verše na pni. Ďalej napísal zbierky: Hlboko doma, Krajina človeka, Prekrývanie tvárí, Nebudem už zlý, Aj kameň dušu má. Venuje sa tvorbe pre deti, píše riekanky, hádanky pre najmenšieho adresáta: Mám básničku na jazýčku, Riekanky do škôlky, Kamaráti na dvore, Hádanky z lúky, hádanky z lesa a i. Je tiež autorom leporel.

SkryťVypnúť reklamu

1948 -- na pražskom Staromestskom námestí zorganizovali komunisti manifestáciu. Vyvolaná vládna kríza skončila uchopením moci, keď prezident Edvard Beneš poveril Klementa Gottwalda utvorením novej vlády.


1951 -- ÚV KSČ sa na svojom zasadaní zaoberal tzv. slovenským buržoáznym nacionalizmom a V. Clementisa, G. Husáka a L. Novomeského vylúčil z KSČ.


1984 -- zomrel ruský prozaik Michail Alexandrovič Šolochov. Jeho prvými literárnymi prácami sú expresionistické a naturalistické príbehy odohrávajúce sa v oblastiach obývaných kozákmi počas občianskej vojny v Rusku: Donské poviedky. Skúsenosti z občianskej vojny opísal v štvordielnej románovej epopeji: Tichý Don. Ďalej autor agitačného románu z obdobia násilnej kolektivizácie: Rozrušená zem, novely Osud človeka, v ktorej zobrazil psychologické aspekty vojny, dokumentárnej prózy Bránili svoju zem a i. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1965). Narodil sa 24. mája 1905.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu