21. februára
1677 -- zomrel holandský filozof, Baruch (Benediktus) Spinoza, významný predstaviteľ európskej novovekej metafyziky a panteizmu. Pre svoje názory bol zo židovskej obce, z ktorej pochádzal, exkomunikovaný. Základom prírody je podľa neho jednotná substancia, ktorá je príčinou sama sebe (causa sui), večná, nekonečná a totožná s Bohom. Za hlavnú príčinu náboženstva považoval strach, v cirkvi videl prirodzeného spojenca monarchie. Uznával však pravé náboženstvo, založené na filozofickom poznaní, položil základy vedeckej kritiky biblie. Spinozove myšlienky ovplyvnili osvietenstvo i francúzsky materializmus. V novodobej vede sa k Spinozovi hlásil Albert Einstein. Narodil sa 24. novembra 1632 v Amsterdame.
1882 -- v Detve sa narodil slovenský námorný dôstojník Július Juraj Thurzo. Organizátor lodnej dopravy, najmä Dunajplavby, v r. 1906 kapitán diaľkovej plavby, od r. 1907 viedol námorné plavby veľkých obchodných parníkov. Jeho cestopisné črty vyšli pod názvom Po svetových moriach. Zomrel 16. februára 1950 v Radvani.
1888 -- v Hlbokom zomrel politik, popredný činiteľ slovenského národno-emancipačného hnutia, prozaik, kultúrny, politický a náboženský publicista, evanj. farár Jozef Miloslav Hurban, otec Svetozára Hurbana Vajanského. Bol kaplánom v Brezovej pod Bradlom, od r. 1843 farárom v Hlbokom. Tu rozvinul bohatú osvetovú činnosť a zapájal sa do kultúrnych a politických celospoločenských podujatí. S Ľ. Štúrom a M. M. Hodžom sa rozhodli uzákoniť spisovnú slovenčinu, ktorá mala spájať široké vrstvy slovenskej inteligencie a ľudu. Vydával almanach Nitra, v ktorom vyšli mnohé klasické diela slovenskej literatúry, beletristickú prílohu Slovenských národných novín Orol tatranski a založil vedecký časopis Slovenské pohľady. Spoluzakladal vydavateľský spolok Tatrín, v r. 1848 formuloval mikulášske Žiadosti slovenského národa, zúčastnil sa na revolučných bojoch. Po revolúcii sa venoval najmä cirkevným otázkam a literatúre, no v 60. rokoch opäť vstúpil do národného spoločenského diania. Publicistické práce: Slovensko a jeho život literárny, Cesta Slováka ku bratrům slovanským na Moravě a v Čechách, prózy: Olejkár, Gottšalk, Prítomnosť a obrazy zo života tatranského, Od Silvestra do Troch kráľov a i. Autor historickej state Rozpomienky, v ktorej zhodnotil obdobie slovenského povstania v r. 1848. Narodil sa 19. marca 1817 v Beckove.
1891 -- v Paríži zomrel francúzsky pointilistický maliar Georges Seurat, zakladateľ neoimpresionizmu. Technikou pointilizmu vytvoril rad veľkých figurálnych kompozícií i krajín: Kúpanie v Asnicres, Stojaca modelka. Svojimi farebnými teóriami predznamenal a ovplyvnil budúce abstraktné umenie. Narodil sa 2. decembra 1859 v Paríži.
1902 -- vo Viedni zomrel český cestovateľ, lekár Emil Holub. V r. 1872 odišiel do Južnej Afriky, kde pracoval ako lekár v Kimberley. Podnikol tri veľké expedície do neprebádaného afrického vnútrozemia, čím významne prispel k poznaniu kultúry afrických krajín. Časť jeho etnografickej a prírodovedeckej zbierky sa zachovala a je vystavená v jeho múzeu v Holiciach. Autor cestopisných publikácií: Sedm let v jižní Africe, Druhá cesta po
jižní Africe a i. Narodil sa 7. októbra 1847 v Holiciach.
1916 -- začala sa najdlhšia a najkrvavejšia bitka 1. svetovej vojny o francúzsku pevnosť Verdun v Lotrinsku - "verdunské peklo", ktorá trvala do 16. decembra 1916. Pri meste Verdun-sur-Meuse Nemci pod vedením korunného princa Viliama začali úspešnú ofenzívu, Verdun však nedobyli. Koncom leta sa situácia začala meniť v prospech Francúzov a v decembri bitka skončila približne na začiatočných pozíciách. O život prišlo 335 000 Nemcov a 350 000 Francúzov.
1940 -- v Ratkovskom Bystrom sa narodil básnik, autor literatúry pre deti Ondrej Nagaj. Absolvoval slovenčinu a ruštinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a pôsobil ako učiteľ na Strednej pedagogickej škole v Turčianskych Tepliciach. Debutoval zbierkou: Verše na pni. Ďalej napísal zbierky: Hlboko doma, Krajina človeka, Prekrývanie tvárí, Nebudem už zlý, Aj kameň dušu má. Venuje sa tvorbe pre deti, píše riekanky, hádanky pre najmenšieho adresáta: Mám básničku na jazýčku, Riekanky do škôlky, Kamaráti na dvore, Hádanky z lúky, hádanky z lesa a i. Je tiež autorom leporel.
1948 -- na pražskom Staromestskom námestí zorganizovali komunisti manifestáciu. Vyvolaná vládna kríza skončila uchopením moci, keď prezident Edvard Beneš poveril Klementa Gottwalda utvorením novej vlády.
1951 -- ÚV KSČ sa na svojom zasadaní zaoberal tzv. slovenským buržoáznym nacionalizmom a V. Clementisa, G. Husáka a L. Novomeského vylúčil z KSČ.
1984 -- zomrel ruský prozaik Michail Alexandrovič Šolochov. Jeho prvými literárnymi prácami sú expresionistické a naturalistické príbehy odohrávajúce sa v oblastiach obývaných kozákmi počas občianskej vojny v Rusku: Donské poviedky. Skúsenosti z občianskej vojny opísal v štvordielnej románovej epopeji: Tichý Don. Ďalej autor agitačného románu z obdobia násilnej kolektivizácie: Rozrušená zem, novely Osud človeka, v ktorej zobrazil psychologické aspekty vojny, dokumentárnej prózy Bránili svoju zem a i. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1965). Narodil sa 24. mája 1905.