Poslanci mestskej časti Sever žiadosť jednohlasne zamietli, ale poslankyňa zastupiteľstva Oľga Löbbová (KDH) avizuje petíciu. Priznáva, že návrh na premenovanie bol nevhodne načasovaný, ale až vášne opadnú, po "Veľkej noci rozbehneme petičnú akciu medzi obyvateľmi sídliska a rodákmi z Oravy".
Predseda časti Sever Ján Babič povedal, že keď padol návrh na zmenu názvu ulice, prechádzal mu mráz po chrbte. "Dotýkať sa vecí, ktoré sú pre ľudstvo takým hrozným mementom a vyžadujú si pietu, je naozaj nevhodné." Babič tvrdí, že ulicu nepremenujú, aj keby vznikla petícia.
O zmenu názvu písomne požiadal obyvateľ Osvienčimskej ulice František Jaroš. Podľa neho nie je jasné, ako sa má poľský názov správne písať. Iveta Vaňová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra potvrdila, že názov je gramaticky správny, lebo "v slovenčine sa dáva prednosť písaniu podľa výslovnosti".
Jaroš má aj iný dôvod. "Je nepísaná tradícia, že mená ulíc nedávame po meste, kde sa stala tragédia, a najmä nie, ak sa táto tragédia nestala na Slovensku, ale ďaleko v zahraničí, kde sa Slovák nedostane a nemá dôvod, aby tam cestoval, utrácal peniaze za cestovanie, a nemá dôvod aby si pripomínal udalosti, ktoré negatívne pôsobia na psychiku človeka."
S Jarošom súhlasí aj poslankyňa Löbbová, keďže sa cíti príliš mladá na to, aby hodnotila, čo bol Osvienčim, slovenský štát alebo Tiso. "Mňa ako človeka, ktorý má dnes 56 rokov, sa to už svojím spôsobom nedotýka a uráža ma, že historici, ktorí majú 30 rokov, súdia dejiny spred 60 rokov." Je rovnako ako Jaroš z Oravy, ktorá je podľa nej krásny kraj a Orava v ľuďoch na rozdiel od Osvienčimu nebudí hrôzu.
Jaroša a Löbbovú podporuje aj právnik Stanislav Kecer, ďalší obyvateľ ulice. Všetci traja sú z Oravy.
Predstavený trenčianskej židovskej komunity v Trenčíne Peter Heber hovorí, že pred vojnou žilo v meste 3500 židov, "dnes ich ostalo sotva 35". Jednou z nich je Veronika Schlesingerová (75), ktorá je zároveň jediná žijúca Trenčianka, čo prežila Osvienčim. Z iniciatívy za zmenu názvu je smutná. "Okrem názvu tejto ulice a jednej tabule na synagóge nie je v Trenčíne nič, čo by túto tragédiu pripomínalo."
Proti je aj predseda oblastného zväzu protifašistických bojovníkov v Trenčíne Tomáš Švec. "Ide zrejme o iniciatívu skupiny ľudí, ktorí by túto tragédiu z našich myslí najradšej vymazali," povedal.
Hoci Osvienčimská ulica je iba v Trenčíne, v iných mestách ako Bratislava, Prešov, Poprad či opäť Trenčín sú Lidické ulice. V Nitre je Hirošimská ulica, Žilina má Námestie obetí komunizmu.
Jaroš si myslí, že ľudí takéto názvy traumatizujú. "Keď idem domov a vidím tú tabuľu, zjaví sa mi pred očami ten koncentrák a umučení ľudia, až taký odpor to vo mne vyvoláva," hovorí.