BRATISLAVA - Na verejný prejav amerického prezidenta Georgea Busha na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa rozdávajú lístky. O tom, kto ich dostane, rozhoduje americká ambasáda.
"Rozdali sme niekoľko lístkov pre VIP (dôležité osoby) a aj iným, ale nie sú povinné," povedala hovorkyňa ambasády Barbara Zigli. Na otázku, kto a v akom počte lístky dostal, ambasáda neodpovedala.
Je pravdepodobné, že do sektora, ktorý bude najbližšie k americkému prezidentovi, sa dostanú ľudia iba na pozvánky. Podobná situácia bola aj pred dvoma rokmi počas omše v bratislavskej Petržalke, ktorú celebroval pápež Ján Pavol II. Lístky sa vtedy rozdávali cez farské úrady, najlepšie miesta mali ústavní činitelia. Hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga potvrdil, že niekoľko kusov dostane aj jeho rezort. Jeden z mobilných operátorov ponúkal včera e-mailom lístky novinárom, niekoľko kusov mal podľa informácií SME k dispozícii aj Konzervatívny inštitút a iné mimovládne organizácie.
Bežná verejnosť bude mať možnosť sledovať Busha z väčšej vzdialenosti. O tom, či prezident zíde z pódia a podá si ruku s ľuďmi, asi rozhodne jeho ochranka až priamo na mieste.
Z bezpečnostných dôvodov polícia odmieta dopredu zverejniť akékoľvek podrobnosti o prejave alebo to, či bude Bush stáť za nepriestrelným sklom.
"Pribudne tam tribúna, jedna, druhá, tretia a miesto na kultúrny program," povedal šéf slovenských ochrankárov Ján Packa. Každý, kto pôjde na námestie, sa tam aj dostane, ale až potom, ako "prejde cez rámové detektory a bezpečnostnú kontrolu".
Bush by mal v prejave oceniť občanov Slovenska aj ostatných krajín v regióne za to, že sa rozhodli pre slobodu a demokraciu a podarilo sa im vymaniť sa z komunistického režimu, povedal prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley.
Bratislavčanov prekvapili migy na oblohe
BRATISLAVA - Vzdušný priestor nad Bratislavou budú strážiť počas schôdzky Georgea W. Busha a Vladimira Putina lietadlá slovenskej armády MiG-29. Dvojica stíhačiek ruskej výroby včera niekoľkokrát zakrúžila nad hlavným mestom - bez podvesenej výzbroje.
"Je to také cvičenie pred summitom," povedal hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle na otázku, čo znamenajú nezvyklo nízke pomalé prelety nadzvukových strojov. Lomoz stíhačiek prekvapil mnohých Bratislavčanov.
O nasadení migov na ochranu stretnutia prezidentov USA a Ruska sa neoficiálne hovorilo už predtým. V minulosti sa spomínala aj možnosť, že lietadlami vypomôžu iné štáty NATO.
Migy štartujú zo základne na Sliači, v Nitre sídli protilietadlová brigáda, ktorá stráži vzdušný priestor nad celým Slovenskom. Veliteľstvo vzdušných síl je vo Zvolene. "Vzdušný priestor strážime 24 hodín denne, 365 dní v roku," zdôraznil Mikle. (čtk, r)
Bush: Páči sa mi váš príbeh
"Na Slovensko idem, lebo sa mi páči váš príbeh. Slovensko je dôkazom, že sa oplatí bojovať za demokraciu a slobodu," povedal včera pre SME americký prezident George Bush.
Pred odchodom do Európy dal piatim európskym novinám rozhovor, denník SME bol jediným zástupcom zo Slovenska.
Bush povedal, že pri rozhodovaní o tretej zastávke jeho európskej cesty rozhodli v prospech Slovenska tri veci: dobrý vzťah s premiérom Mikulášom Dzurindom, to, že Slovensko si vybojovalo návrat k demokracii, a to, že je dobrým príkladom pre ďalších. "Príkladom, že sa to dá. Že krajina môže vyrásť, získať sebavedomie a sily."
Dzudinda ho nahovára, aby si išli spolu zabehať. Jeho ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, ktorá je špecialistkou na východnú Európu, ho však upozornila, že v Bratislave je tuhá zima. Preto asi nebude s Dzurindom behať, ale mohli by si vyjsť na horskom bicykli.
Exkluzívny rozhovor s americkým prezidentom Georgeom Bushom prinesieme v pondelňajšom vydaní denníka SME.
Autor: ROMAN KRPELANMATÚŠ KOSTOLNÝ, WASHINGTON