Slováci sú stále veľmi nespokojní, aj keď už menej

BRATISLAVA - Prieskum Eurobarometra ukázal, že Slováci sa viac obávajú o svoju budúcnosť a sú viac nespokojní so svojím životom, ako je v bežné v západnej Európe.

Eurobarometer skúma rôzne otázky. Európska komisia stanoví prioritné témy analýzy - napríklad, aká je dôvera v národné a európske inštitúcie, vedomosti občanov o Európskej únii, ale aj ich názory na prijatie európskej ústavy. Na ňu vyjadrili jednoznačný názor niektorí poslanci europarlamentu ešte v decembri. Svoj neúhlas so schválením Ústavnej zmluvy Európskej únie dali najavo jednoznačne. Zo 677 ich však bolo proti len 137 a 40 sa zdržalo hlasovania. FOTO - ČTK/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


BRATISLAVA - Prieskum Eurobarometra ukázal, že Slováci sa viac obávajú o svoju budúcnosť a sú viac nespokojní so svojím životom, ako je v bežné v západnej Európe.

Z nedávneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky podľa socioligičky Zory Bútorovej vyplýva aj to, že "pred 10 rokmi sme boli ešte menej spokojní".

Sociologička Oľga Gyárfášová, autorka predošlej správy o Slovensku, ktorú vypracovala pre Európsku komisiu, väčšiu skepsu Slovákov pripisuje aj "celkovo vyššiemu sociálnemu zneisteniu" v dôsledku ekonomickej transformácie či reforiem.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia západnej Európy podľa nej jednak viac veria v tamojší - veľkorysý - sociálny systém

a jednak v to, že "kto je schopný, prácu si nájde".

Prinajmenšom v jednom Slováci nevybočujú z európskeho priemeru - za najnaliehavejšie problémy krajiny považujú nezamestnanosť a ekonomickú situáciu. To znamená, že istota, prosperita či blahobyt, ktoré sa s Európskou úniou neraz spájajú, sú viac ideálom ako skutočnosťou?

"Skôr skutočnosťou pomeriavanou vlastnou situáciou," myslí si Gyárfášová. Najcitlivejšie ľudia podľa nej vnímajú rozdiely, čo vyzerá aj tak, že "im neprekáža, že mám málo, ale že mám menej". Pripúšťa, že obraz únie je v očiach Slovákov v mnohom ružový, najmä keď ho "priložíme k sivej slovenskej realite".

SkryťVypnúť reklamu

Autor: joč

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu