Policajt verzus osadník v Neve Dekalim. Aj keď Izraelčania podporujú evakuáciu z Gazy, nevidia radi, keď "žid bije žida". FOTO- REUTERS
Ilanit Bukara z osady Gan Or v pásme Gazy celú stredu sledovala debatu v Knessete. Parlament debatoval o zákone o odškodnení osadníkov, ktorí by odtiaľ mali odísť do konca roka. Ilanit si z internetu vytlačila stovky pozmeňujúcich návrhov a značila si, ktorý prešiel. Zároveň počítala. V Knessete sa už nerozhodovalo o tom, či Gazu opustiť, ale o tom, koľko to bude stáť. Každý schválený pozmeňovací návrh zvýšil rozpočet rodiny Ilanit o pár tisíc šekelov. Musí totiž opustiť dom, príde o prácu, jej deti o školu a ešte musí "absolvovať" exhumáciu ostatkov svojich rodičov. Aj tých si zoberie so sebou.
Hlasovanie v Knessete bolo ďalším víťazstvom premiéra Ariela Šarona a jeho plánu na opustenie Gazy. Naposledy Izrael osadníkov sťahoval v roku 1982 zo Sinaja.
Odchod z Gazy však bude definitívny až po niekoľkých hlasovaniach vo vláde a schválení štátneho rozpočtu. Až potom budú môcť osadníkov vyplatiť. Ak parlament rozpočet neprijme do konca marca, Izrael čakajú predčasné voľby. Napriek odporu časti Šaronovej strany Likud k premiérovmu plánu by však rozpočet prejsť mal. Na osadníkov z neho pôjdu 4,3 miliardy šekelov, čo je 28 miliárd korún. To sú náklady na odsun, nové bývanie, úľavy na daniach a príspevky za každý rok strávený v Gaze. Vláda odškodní aj biznismenov a zaplatí slávne skleníky v Gaze, kde sa pestovala najlepšia zelenina.
Bukara patrí medzi osadníkov, čo z Gazy odídu dobrovoľne. "Najprv som sa hnevala, nechcela to prijať, ale nakoniec som rezignovala," povedala denníku Haarec.
Nie všetci sa však s odchodom zmierili. "Všetko je v rukách Boha, ešte sa nič neskončilo, ešte tu budeme tancovať," hovorí Yigal Krieshensaft z osady Neve Dekalim, kde sú najradikálnejší odporcovia Šarona.
Takíto ľudia, často podporovaní ultraortodoxnými americkými židmi vylepujú plagáty s nápismi Arik, pôjdeš za Rabinom. Oblepili nimi takmer celý židovský Jeruzalem a premiérovi dávajú najavo, že môže skončiť ako Jicchak Rabin, ktorého zabil pravicový extrémista. Mnohí ministri Šaronovej vlády dostávajú výhražné listy a niektorých aj napadli. Dňom a nocou policajti strážia hrob Šaronovej manželky. Osadníci sa vyhrážajú, že vyhrabú jej telo ako odplatu za cintoríny v Gaze, ktoré budú musieť zrušiť.
Kampaň proti odchodu z Gazy otvorila v Izraeli debatu o slobode prejavu. Vláda navrhuje, aby osadníkov, čo budú protestovať a ohrozovať odsun, mohli zadržať bez obvinenia na niekoľko dní. Právne organizácie hovoria o nedemokratických a protiprávnych postupoch. Zle obídu aj tí, čo nebudú rešpektovať pokyn na odchod: hrozí im väzenie, kam ich môžu zavrieť aj s deťmi a zrejme prídu aj o kompenzácie.
Čo dostanú osadníci:
* za každý rok osadník nad 21 rokov: 4800 šekelov (31 700 Sk),
* náklady na presťahovanie podľa veľkosti rodiny: maximálne 21 000 šekelov (139 000 korún),
* príspevok na bývanie: 27 000 šekelov (178 000 Sk),
* osadníci nad 55 rokov môžu odísť do predčasného dôchodku, ktorý im bude vyplácať štát,
* odškodnenie za pôdu a skleníky: maximálne do 76 000 šekelov (500-tisíc korún) za tisíc štvorcových metrov pôdy,
* priemerná rodina dostane najmenej 113 000 šekelov (746 000 korún) najviac 256 000 šekelov (1 700 000 korún). (mik)