|
Vízová aféra v Nemecku má novú obeť: po nemeckom šéfovi diplomacie Joschkovi Fischerovi má teraz problémy minister vnútra Otto Schilly. Nemecké médiá ho obviňujú, že o zneužívaní víz vedel a nič proti tomu neurobil. Dokonca ani po upozorneniach, že do Nemecka sa takto dostali ľudia podozriví z terorizmu.
Denník Rheinische Post uverejnil správy, ktoré Schillymu poslal Spolkový kriminálny úrad. Prvá je z mája 2001 a upozorňuje ministra, že na nemeckom veľvyslanectve v Kyjeve sa nedostatočne kontroluje udeľovanie víz. V júni 2002 ho potom Spolkový úrad na ochranu hraníc informoval, že z Ukrajiny prichádza stále viac turistov, ktorí si v skutočnosti hľadajú prácu. Len od júna 2001 do januára 2002 zaznamenali viac ako 16-tisíc podozrivých.
V októbri 2004 dostal Schilly ďalšie varovanie a to už z vlastného ministerstva: "Napriek bezpečnostným pochybnostiam" dostal víza Muhammed Alamúdí zo Saudskej Arábie, ktorý by "mohol mať prepojenie na al-Káidu" a v novembri 2003 povolili úrady vstup do krajiny Alžírčanovi Sofianovi Fahasovi, ktorý je podozrivý zo založenia kriminálnej skupiny.
Minister vnútra napokon v júli 2004 vyzval Fischera, aby zmenil veľkorysú vízovú politiku vo východoeurópskych štátoch. Nie je však jasné, prečo až po viac ako štyroch rokoch, čo táto prax fungovala na nemeckých ambasádach. V čase, keď Schillyho ministerstvo vnútra bojovalo proti terorizmu sprísnením podmienok na vstup do krajiny, tak ambasády na pokyn ministerstva zahraničných vecí vybavovali sporné žiadosti o víza vždy v prospech žiadateľa. Len v Kyjeve tak v roku 2001 dostalo víza 300-tisíc ľudí, čo bol drastický nárast v porovnaní s rokom 1998 (133-tisíc víz). Brániť sa teraz musí celá vláda, nielen jej menší koaliční partner Zelení. Schilly patrí medzi kľúčových ministrov sociálnej demokracie a je druhým ministrom, kritizovaným za vízovú politiku vlády. Tá však k prípadu mlčí a hrá o čas.
Už v nedeľu sú krajinské voľby v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, kde je dvanásť rokov pri moci koalícia sociálnych demokratov a Zelených. Posledné prieskumy verejnej mienky koalíciu mierne favorizujú a blesková anketa ukázala, že škandál s vízami zatiaľ vládnym stranám nepoškodil. Ich stratégiou je mlčanie. Čím dlhšie, tým lepšie. Aj preto vo štvrtok vládne strany zamietli návrh opozície, aby vyšetrovacia komisia na pôde parlamentu, ktorá v pondelok začne vízovú politiku prešetrovať, vypočula čo najskôr šéfa diplomacie Fischera.
MIRIAM ZSILLEOVÁ