Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer z jesene minulého roka, ktorý bol na rôzne "eurotémy", a Európska komisia si ich dala urobiť po prvý raz od májového rozšírenia únie.
Údaje z prieskumu, ktorý u nás robila agentúra AISA Slovensko, analyzoval pre Európsku komisiu Ivan Kuhn. Títo analytici sa striedajú, ale podľa Kuhna údaje nepustia a dosť ťažko by dvaja rôzni analytici pri hodnotení tých istých čísel "dospeli k diametrálne odlišným záverom".
Prieskum napríklad ukázal, že hoci Európania sa vo všeobecnosti najväčšmi obávajú nezamestnanosti a chudoby, na Slovensku majú ľudia obavu zo straty zamestnania väčšiu, ako je priemer. Súčasne je však relatívne menej Slovákov, ktorí očakávajú v oblasti nezamestnanosti zhoršenie.
Tento paradox vysvetľuje Kuhn tým, že na "západe" sa ľudia menej spoliehajú na štát, väčšmi dôverujú vlastným schopnostiam a svedčí to aj o tamojšej "väčšej flexibilite na trhu práce". Výsledky prieskumu ukazujú aj to, že nálady v nových členských štátoch na "východe" sú si podobné a zároveň sa výrazne líšia od "západu".
Ale napriek tomu čísla aj zo starých členských krajín podľa Kuhna "vypovedajú o neistote obyvateľov, či prosperita a blahobyt, ktoré sú tam v súčasnosti skutočnosťou, sú trvalo udržateľné".
To, že Slováci sú ešte pesimistickejší ako inde, vysvetľuje sociologička Zora Bútorová aj tým, že "mnohí ľudia to dnes na Slovensku naozaj nemajú ľahké". Okrem toho máme v národnej povahe "vidieť pohár skôr napoly prázdny ako napoly plný'. Tento sklon majú dokonca aj tí, ktorým "nové pomery skôr prajú".
Napriek tomu je však z tohto a z iných prieskumov zrejmé, že pesimizmu u nás postupne ubúda.